W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii

Autor książki (fot. Lech Pilarski)

Wielkimi krokami zbliża się premiera najnowszej książki Andrzeja Branickiego „W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii”, która ukaże się już 25 lipca nakładem Wydawnictwa PWN. Kolejna publikacja tego autora – autora bestsellera „Na Własne Oczy”, nauczyciela, publicysty, popularyzatora i wielkiego miłośnika astronomii nie jest tradycyjnym podręcznikiem utrwalającym wiedzę astronomiczną. To swoista podróż skłaniająca do przemyślanej obserwacji otaczającej rzeczywistości, starań o zrozumienie tego, co widzimy, a nade wszystko do samodzielnego myślenia. Pozbawiona jest przy tym zbędnych opisów nudnych hipotez i encyklopedycznych informacji.

Gdybyśmy pomniejszyli Ziemię do wielkości jabłka, to nasza cywilizacyjna aktywność, poza sporadycznymi wypadami w kosmos, zawierałaby się w pokrywającej je skórce. My, przeciętni mieszkańcy Ziemi, wybiegamy poza tę granicę tylko wzrokiem, myślą i wyobraźnią…

Kolejna publikacja Andrzeja Branickiego – autora bestsellera „Na Własne Oczy”, nauczyciela akademickiego i niestrudzonego popularyzatora astronomii – nie jest tradycyjnym podręcznikiem utrwalającym wiedzę astronomiczną. To swoista podróż skłaniająca do przemyślanej obserwacji otaczającej rzeczywistości, starań o zrozumienie tego, co widzimy, a nade wszystko do samodzielnego myślenia. Pozbawiona jest przy tym nudnych, encyklopedycznych informacji.

Dzięki lekturze tej książki:

  • poznasz przyczyny barw tworzonych przez ziemską atmosferę i kolory odległych mgławic, a także konstrukcje teleskopów, ich podstawowe cechy,
  • nauczysz się, jak określać orientację płaszczyzny orbity Ziemi, odnajdywać na niebie planety i inne znane obiekty,
  • dowiesz się, jak samodzielnie wyznaczyć grubość ziemskiej atmosfery, kształt orbity Księżyca, promień orbity Wenus oraz kształt naszej Galaktyki,
  • poznasz historię powstawania Ziemi, ziemskiego życia i metody odkrywania planet poza słonecznych.

O autorze

Andrzej Branicki ukończył astronomię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 43 lat pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2015 roku, uznając wkład Andrzej Branickiego w popularyzację astronomii, Polskie Towarzystwo Astronomiczne uhonorowało go medalem im. Włodzimierza Zonna.

„Miejsce zatrudnienia (astronomiczna pustynia) oraz praca, jaką podejmowali nasi absolwenci (nauczyciele fizyki), zadecydowały o moim dalszym zawodowym zaangażowaniu: próbach modyfikacji dotychczasowych metod nauczania astronomii oraz treści i formy popularnonaukowych publikacji” – pisze o sobie autor.

Stworzył i prowadził przez 30 lat dydaktyczne Obserwatorium Astronomiczne. Dzięki niemu studenci fizyki w Białymstoku należeli do nielicznych w Polsce, którzy w ramach swojej astronomicznej edukacji wykonywali praktyczne zadania obserwacyjne. W 1990 roku, jako współautor, zakończył pracę nad pierwszym polskim dużym programem komputerowym prezentującym niebo – „As”.

Jest autorem wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, które możemy przeczytać m.in. w pismach: „Fizyka w szkole”, ,,Urania-postępy astronomii” oraz w książkach: „Obserwacje i pomiary astronomiczne” (wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) oraz „Na własne oczy” (wydanej przez PWN). Na kliku polskich uczelniach obie pozycje znajdują się w kanonie lektur polecanych studentom fizyki i astronomii.

Strona specjalnie dedykowana książce znajduje się tutaj: https://wstronenieba.pwn.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content