Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych

„Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” to pozycja wydana nakładem Wydawnictwa PWN, która w atrakcyjny sposób wprowadza dzieci w świat poprawnej polszczyzny. Z pozoru nieciekawy. A jednak! Kolejne rozdziały poświęcone m. in. ćwiczeniom logopedycznym, frazeologizmom, etykiecie językowej w formie scenek dialogowych objaśniają zawiłości języka polskiego. Książka doskonale nadaje się do wspólnego czytania z rodzicami. Lekturę dodatkowo umilą przepiękne ilustracje Macieja Szymanowicza. Książka jest skierowana do dzieci w wieku od 5 do 10 lat i ich rodziców.

Ile masz uszu? Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy? Czy naprawdę zdarzyło się kiedyś, że komuś słoń nadepnął na ucho? Ile kot może napłakać? Czy polski pupil to angielski pupil? Skąd się wzięło słowo kochać? Czym dla mieszkańców wschodniej Polski jest bułka? Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?

Na te i wiele innych pytań odpowiada doktor Agata Hącia – językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka, autorka książek i artykułów poświęconych polszczyźnie, jak również publikacji wspomagających edukację wczesnoszkolną dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Książka wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także ciekawość tego, w jaki sposób komunikują się ludzie. Autorka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, także dla najmłodszych , rozbudza i pogłębia zainteresowanie językiem polskim.

W książce znajdują się rozdziały prezentujące ćwiczenia logopedyczne, które służą wyrabianiu sprawności artykulacyjnej, jak również rozdziały objaśniające znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, przybliżające zasady gramatyki polskiej i etykiety językowej.

Każdy rozdział jest pomyślany interakcyjnie, co oznacza, że:

  • treści merytoryczne są przekazane w sposób dialogowy, budujący narrację, opowieść, której aktywnym odbiorcą jest dziecko,
  • zawiera zachęty do zabawy i podpowiedzi zabaw związanych z danym tematem,
  • odwołuje się do codziennych doświadczeń dziecka (domowych, przedszkolnych, szkolnych), a przez to buduje przeżycie treści oparte na emocjach – a więc lepiej, trwalej zapamiętywane,
  • uwzględnia sytuację wspólnego czytania książki przez dziecko i rodziców/opiekunów, co sprzyja budowaniu więzi i kształceniu wzorców czytelniczych i komunikacyjnych.

Agata Hącia – językoznawca, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w zagadnieniach kultury języka (w szczególności: w zagadnieniach poprawności ortograficzno-interpunkcyjnej i leksykalno-składniowej), stylistyki oraz kognitywistyki w aspekcie lingwistycznym. Autorka i współautorka tekstów naukowych (książek i artykułów) oraz popularnonaukowych poświęconych polszczyźnie. Autorka i współautorka publikacji wspomagających edukację wczesnoszkolną dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych, członkini Zespołu Dydaktyki Przedmiotów Szkolnych IBE, gdzie prowadzi lub współprowadzi ogólnopolskie badania edukacyjne. Wieloletnia współprowadząca poradnię językową Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka Poradni Językowej PWN.

Członkini Zespołu ds. Polityki Językowej Narodowego Centrum Kultury. Od 2000 r. stale związana z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Wieloletnia sekretarz (obecnie: członkini) Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego RJP, członkini Zespołu Języka w Mediach RJP. Rzeczoznawca MEN ds. oceny podręczników szkolnych, członkini zespołu standaryzującego kryteria oceniania podręczników. Członkini jury Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Współpracuje m.in. z: Polską Akademią Nauk, Narodowym Centrum Kultury, Stowarzyszeniem Tłumaczy Przysięgłych TEPIS, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, Okręgową Radą Adwokacką, Rządowym Centrum Legislacji. Popularyzatorka wiedzy o języku polskim m.in. jako autorka wykładów i konkursów językowych organizowanych przez ośrodki i fundacje kulturalne z całego kraju.

Wieloletnia (od 2005 r.) stała współpracownica Polskiego Radia: Programu 1, Programu 2, Programu 4, Radia Dzieciom: ekspert audycji poświęconych językowi, autorka cyklicznych (codziennych, cotygodniowych lub codwutygodniowych – zależnie od programu) felietonów i pogadanek poświęconych polszczyźnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content