Geniusz kłamstwa

Nowe wydanie książki François Noudelmanna “Geniusz kłamstwa” to opowieść zarówno dla rozmiłowanych w filozofii, jak i dla tych, którzy kojarzą ją z nudnymi i niezrozumiałymi traktatami – ci pierwsi docenią, drudzy będą mieli okazję odkryć i pokochać. Nowa propozycja od PWN jest już dostępna w księgarniach zaś Mądre Książki patronują temu wydawnictwu!

Rousseau, który pisze traktat o wychowaniu, porzuca piątkę swoich dzieci; Kierkegaard, który tworzy teksty religijne, prowadzi równocześnie życie libertyna; kładącą podwaliny pod filozofię feminizmu Simone de Beauvoir łączy pełna uległości relacja z amerykańskim kochankiem; Foucault, który wychwala odwagę prawdy, utrzymuje w sekrecie swoją chorobę na AIDS; wreszcie nienawidzący podróży Deleuze, który staje się filozofem nomadyzmu.

Geniusz kłamstwa to esej filozoficzno-literacki, w którym autor prezentuje sylwetki najsławniejszych filozofów francuskich, ale przygląda się im od strony, której sami ci filozofowie być może ujawniać by nie chcieli – od strony kłamstwa. Wszystko to składa się na pasjonującą opowieść – pełną sympatii, ciepła i przyjaznej krytyki, która jednakowoż nigdy nie przesłania precyzji analizy – o tym, jak życie umysłu odpowiedzialnego za tworzenie filozoficznych konceptów łączy się z jednostkowym życiem psychicznym. Zasadnicza korzyść takiego przedsięwzięcia ma bardzo duży walor poznawczy: pozwala ono bowiem zobaczyć w zupełnie nowym świetle abstrakcyjne pisma i pojęcia filozofów i lepiej – by nie powiedzieć: wreszcie – je zrozumieć.

Książka Noudelmanna wypełnia rażąco niezagospodarowany obszar dyskursu filozoficznego, który wprawdzie nie neguje tego, że każdy filozof ma swoją biografię, lecz traktuje tę biografię jako element dodatkowy i niemający zasadniczego znaczenia w odczytaniu dzieła. Dość przypomnieć Heideggera, który, zapytany o życie Arystotelesa, miał odpowiedzieć: «Urodził się, myślał i zmarł. A cała reszta jest tylko czystą anegdotą». O tym, jak ogromną wagę ma owa «anegdota», zaświadcza najlepiej sam Heidegger… Noudelmann ma znakomity warsztat pisarski – pisze przejrzyście, prosto i kunsztownie. Geniusz kłamstwa nie jest skierowany zatem w żaden sposób jedynie do tych czytelników i czytelniczek, którzy przebrnęli przez dwa tomy Kapitalizmu i schizofrenii lub Drugiej płci. Po tę książkę mogą również sięgnąć te osoby, które szukają ciekawej i dobrze napisanej książki z gatunku non-fiction.[dr Michał Krzykawski]

Heidegger zapytany o życie Arystotelesa miał odpowiedzieć: „Urodził się, myślał i zmarł. A cała reszta jest tylko czystą anegdotą”. O tym, jak ogromną wagę ma owa „anegdota”, zaświadcza najlepiej sam Heidegger…

François Noudelmann jest profesorem na Wydziale Literatury Francuskiej i Frankofońskiej w Université Paris-VIII. W latach 2001–2004 był dyrektorem założonego między innymi przez Derridę Collège international de philosophie. Prowadził wiele audycji filozoficznych na antenie radia France Culture. Jego wiele prac z pogranicza filozofii i literatury, poświęconych między innymi Sartre’owi, Beckettowi, Nietzschemu i Barthes’owi, zostało przetłumaczonych na dziesiątki języków.

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content