Już 10 maja będzie miała miejsce polska premiera pierwszej książki Erlinga Kagge. „Cisza” to, napisane w oparciu o doświadczenie podróży do najdalszych krańców Ziemi, świadectwo odcięcia się od świata. Na ponad stu stronach książki Kagge wyjaśnia, czym tak naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Warto zwrócić uwagę na te książkę.
Cisza jeszcze nigdy nie była nam tak potrzebna. Stanowi nieodzowny element powstawania sztuki, jedną z najważniejszych podwalin życia duchowego. Wymaga jej kreatywność, koncentracja, kontemplacja. Tylko dzięki niej możliwe jest tworzenie muzyki. Świat jej pozbawiony to świat, w którym nie może rozwijać się człowiek.
Cisza.
Tymczasem nie jesteśmy w stanie jej znieść. Stale poszukujemy nowych zajęć, nerwowo sprawdzamy telefon w poszukiwaniu kolejnych powiadomień, wysyłamy setki wiadomości i wydaje nam się, że ciągle musimy być dostępni. Inwestujemy mnóstwo czasu w nadążanie za tym, co się dzieje. Ulegamy wrażeniu, że na ekranie naszych telefonów odbywa się coś naprawdę ważnego. Staliśmy się niezdolni do przebywania samemu ze sobą, uzależnieni od zarzucania się coraz silniejszymi przeżyciami, straciliśmy umiejętność nudzenia się. Zaczęliśmy się bać. Dyskomfort płynący z przebywania w ciszy i milczeniu nie pojawił się ani z telewizją w latach pięćdziesiątych, internetem w latach dziewięćdziesiątych ani kilka lat temu, wraz ze smartfonami. Niepokój, który odczuwamy, towarzyszył nam od wieków. Dzisiaj mamy po prostu więcej możliwości zajęcia myśli. Martin Heidegger twierdził, że świat znika, kiedy w niego wchodzisz.
„Jeśli nie mogę odejść, wspiąć się czy pożeglować, aby uciec od świata, staram się od niego odciąć. Nauczenie się tego zajęło mi sporo czasu. Dopiero kiedy zrozumiałem, że mam w sobie ogromną potrzebę ciszy, mogłem zacząć ją ścigać – okazało się, że głęboko pod kakofonią hałasu ulic i myśli, muzyki i dźwięków maszyn, iPhone’ów i odśnieżarek jest i czeka na mnie. Cisza.” [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Nie może być wielu podróżników, którzy znają na pamięć prace Immanuela Kanta, a pewnie jeszcze mniej jest filozofów, którzy dotarli samotnie do najdalszych krańców ziemi. Erling Kagge, filozof, pisarz, kolekcjoner sztuki, wydawca, podróżnik i odkrywca, jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy. Zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. „Cisza” jest pierwszą książką Norwega, która ukaże się w Polsce. To, napisane w oparciu o doświadczenie podróży do najdalszych krańców Ziemi, świadectwo odcięcia się od świata. Na stukilkudziesięciu stronach książki Kagge wyjaśnia, czym tak naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Wydawca: MUZA S.A.