Baner z okładką książki Vera Rubin. Życie – premiera

Autorzy: Jacqueline Mitton, Simon Mitton
Tłumaczenie: Beata Kenig

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 29.08.24 r.
Format: 148 x 210 mm
Numer ISBN: 9788301236731

Od wydawcy:

„Vera Rubin” to pierwsza biografia wybitnej kobiety, która wniosła znaczący wkład w naukę, w szczególności w astronomię i nasze zrozumienie ciemnej materii. W „The New York Times” pisano, że jej prace dla współczesnej astronomii były początkiem zmian na skalę kopernikańską. Wykorzystała swoją ogromną ciekawość świata, głęboką inteligencję i nowatorskie technologie, aby pomóc zmienić nasze rozumienie kosmosu. Pomogła również zmienić praktykę naukową, promując kobiety, które aktywnie wspierała i zachęcała do podejmowania pracy badawczej. Oboje z mężem umiejętnie godzili przy tym udane kariery naukowe ze szczęśliwym życiem rodzinnym. Zręcznie napisana, zarówno z myślą o ekspertach naukowych, jak i zwykłych czytelnikach Vera Rubin to portret kobiety z nienasyconą ciekawością wszechświata, która nigdy nie przestawała zadawać pytań i zachęcać inne kobiety, by robiły to samo.

Robiła skomplikowane obliczenia, a potem wycinała z papieru spódniczkę i przyklejała do męskiej sylwetki na drzwiach toalety – jedynej dostępnej na najbardziej prestiżowym obserwatorium na świecie. Uprzedzała pracodawcę, że musi skończyć pracę o 15.00, by odebrać gromadkę swoich dzieci ze szkoły, a potem kuchenny stół pokrywała notatkami. Krytykowana za swoje śmiałe koncepcje o ciemnej materii Vera Rubin wiele razy pokazała, że realizacja marzeń może być czasem nie lada wyzwaniem, ale jak się człowiek uprze, to jest nie do zatrzymania. Historia życia Very Rubin i jej odkryć niesamowicie wciąga i nie pozwala się oderwać od lektury.

dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prowadzi popularnonaukowy profil @science_mission

Książka została wydana pod naszym patronatem.

Można ją zakupić na stronie wydawcy — LINK DO STRONY WYDAWCY.

Kategorie wiekowe:
Format:

Redaktorka portalu Mądre Książki i koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku. Tłumaczka literatury anglojęzycznej, specjalizuje się w przekładzie literatury dziecięcej i młodzieżowej.