22 kwietnia 2022 roku ukazało się nowe wydanie książki dr Julii Shaw Oszustwa pamięci, która została wyróżniona w konkursie Mądra Książka ROKu 2018 i otrzymała Nagrodę Redaktorów Serwisu Mądre Książki.
Możecie mnie nazwać „hakerką pamięci”, bo moja praca polega na włamywaniu się ludziom do pamięci i sprawianiu, że przypominają sobie z ogromnym bogactwem szczegółów zdarzenia, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca. Przekonywałam ludzi, że popełniali przestępstwa, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, albo że zostali zaatakowani przez psa… To może wydać się niewiarygodne, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej wiedzy o pamięci. I choć brzmi to dość groźnie, robię to, by pomóc odkryć, jak poważne mogą być zniekształcenia pamięci…
W Oszustwach pamięci doktor Julia Shaw, psycholożka sądowa, ekspertka kryminalistyki i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany.
Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą.
Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości. Każdy z nas przyzna, że nieraz doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy. A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?
Doktor Julia Shaw pracuje naukowo na Wydziale Psychologii University College w Londynie i wykłada kryminologię w London South Bank University. Wcześniej wykładała psychologię sądową w University of Bedfordshire, University of British Columbia i University of Waterloo.
Należy do grona niewielu na świecie ekspertów prowadzących badania nad skomplikowanym zjawiskiem fałszywych wspomnień – błędów pamięciowych związanych ze zdarzeniami osobistymi o silnym ładunku emocjonalnym. Prowadzi również warsztaty dla biznesu i szkolenia dla policji i wojska. Doradza brytyjskiej policji w sprawach przemocy seksualnej i fizycznej, opierając się na przypadkach historycznych. Jest biegłą sądową powoływaną zwłaszcza do spraw, w których zarzuty dotyczą zdarzeń sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.
Jej prace prezentowane są w najpoważniejszych światowych pismach naukowych: „Scientific American”, „Pour la Science” oraz w najważniejszej prasie opiniotwórczej: „The Times”, „The Guardian”, „Der Spiegel”, „The Independent”, „New York Magazine”.
Książka Oszustwa pamięci zadziwiła i zachwyciła czytelników i naukowców w 20 krajach. Stała się głośnym wydarzeniem medialnym!
Więcej przeczytacie na stronie wydawcy.