Konferencję zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i popularyzowania wiedzy o Polsce i jej dokonaniach. Motywem przewodnim była prezentacja dorobku polskiej szkoły archeologii na Bliskim Wschodzie, w tym ponad 30-letniej obecności w Jordanii. Elementem łączącym wątki historii polskich odkryć w regionie z zakończeniem okresu zaborów była prezentacja filmu dokumentalnego nt. stulecia odzyskania niepodległości przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Wspólne przedsięwzięcie naukowe Ambasady RP w Ammanie, Uniwersytetu Haszymidzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji Euklidesa zorganizowane zostało pod patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Haszymidzkiego prof. Kamal Bani-Hani. Konferencji towarzyszyła również wystawa prac polskich archeologów i prezentacja wyników ich badań z ostatnich lat prowadzonych na terenie Królestwa Jordanii. Uniwersytet Haszymidzki zorganizował również wystawę Eyad Al Masri dotyczącą dziedzictwa kulturowego. W konferencji liczny udział wzięli przedstawiciele mediów jordańskich w tym ogólnokrajowych telewizji, władz uczelni oraz studenci Uniwersytetu Haszymidzkiego.
W trakcie konferencji dr Zuzanna Wygnańska przedstawiła wyniki prac Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na Bliskim Wschodzie. Profesor Jolanta Młynarczyk przedstawiła uczestnikom konferencji prace wykopaliskowe prowadzone w Beit Ras oraz Khirbat es-Sar w Jordanii. Profesor Jarosław Bodzek wraz z towarzyszącą mu grupą badaczy (Małgorzata Kajzer, Łukasz Miszk, Kamil Kopij, Paweł Ćwiąkała, Edyta Puniach) przybliżył działania naukowe prowadzone na dwóch stanowiskach w Tuwaneh and Dajanija w południowej Jordanii. W dwóch wystąpieniach dr Piotr Kołodziejczyk przedstawił wyniki badań prowadzonych od 2016 r. w okolicach Shobak oraz postępów polskich prac archeologicznych w Egipcie. Doktor Przemysła Nocuń w swoim referacie zaprezentował efekty działań badawczych na stanowisku Qasr ed-Deir położonego w Tafileh.
Profesor Mohammed Waheeb reprezentujący Uniwersytet Haszymidzki przedstawił referat dotyczący prac związanych z odnalezieniem Miejsca Chrztu na terytorium Jordanii. Doktor Bilal Khrisat zapoznał uczestników konferencji z zakresem badań naukowych prowadzonych w Petrze, których celem było pełne odtworzenie sposobu działania tego starożytnego miasta.
Jest to kolejne wydarzenie związane z działalnością polskich archeologów w Jordanii, któremu patronuje Ambasada RP w Ammanie. Należy podkreślić, iż 18 listopada br. w ramach promocji konferencji w największym dzienniku anglojęzycznym w Jordanii – Jordan Times ukazał się obszerny wywiad z polskimi archeologami. Wywiad ten dostępny jest pod poniższym adresem link.
Wraz z archeologami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadziliśmy także w listopadzie w Jordanii młodzieżowe warsztaty edukacyjne na temat dziedzictwa archeologicznego w Jordanii i pracy polskich naukowców. Odwiedziliśmy lokalne szkoły, rozmawiając z młodzieżą oraz wychowawcami.
—————————————————————————————————–
We współpracy z archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego nasza Fundacja stworzyła także pierwszy cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii. Jest on przygotowanym w języku polskim, angielskim i arabskim pomocnikiem w podroży po tym niezwykłym regionie, zawierającym informacje na temat dziedzictwa archeologicznego i przyrodniczego tej części Jordanii.
Jest to pierwszy, profesjonalny, cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii! Przygotowaliśmy go by przybliżyć Wam niezwykły region, pełen archeologicznych skarbów i zapierających dech krajobrazów. Regionu, w którym spotkacie gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców, a dzięki ich opowieściom poznacie tradycje i historię południowej Jordanii.
Nasz przewodnik to także jedyny, kompleksowy serwis poświęcony polskim badaniom naukowym prowadzonych w Jordanii. Znajdziecie tu informacje o historii polskiej naukowej obecności w tym kraju oraz relacje z aktualnie prowadzonych wykopalisk i innych projektów badawczych.
PRZEWODNIK ZNAJDUJE SIĘ POD ADRESEM: www.southernjordanguide.com
Dzięki współpracy polskich fachowców prowadzących badania na obszarze Jordanii udało nam się zgromadzić ogromny zasób informacji, które pozwolą wam odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Spotkacie tu nie tylko naukowców odkrywających starożytne tajemnice i analizujących przyrodę tego fascynującego regionu, ale także dowiecie się które miejsca warto odwiedzić i jak patrzeć by dostrzec skarby jordańskiej natury. Dzięki przewodnikowi zobaczycie także gdzie warto się zatrzymać na odpoczynek i gdzie szukać pomocy w razie nagłej potrzeby.
Przewodnik został wykonany w technologii responsywnej dzięki czemu można z niego korzystać na wszystkich typach urządzeń, także na tabletach i smartfonach, ponieważ jego układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika.
Najważniejsze pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w przewodniku:
– Jak wygląda południowa Jordania?
– Co warto tam zwiedzić i na co warto zwrócić szczególną uwagę?
– Czym może nas zaskoczyć przyroda regionu i jak ją podziwiać?
– Jak wygląda baza turystyczna regionu?
– Jakie badania prowadzą w Jordanii polscy naukowcy?
Wszystkie działania zostały podjęte dzięki środkom finansowym:
Autorami działań są: