Autor: Nick Morgan
- Tłumaczenie: Maciej Baranowski
Tytuł oryginału: JavaScript for Kids. A Playful Introduction to Programming
Seria/cykl wydawniczy: – PROGRAMOWANIE NA WESOŁO
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2016
ISBN 978-83-01-18316-5
- Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 318
JavaScript to język programowania Internetu, tajny składnik sprawiający, że sieć www jest niesamowita, Twoje ulubione portale interaktywne, a gry online zabawne!JavaScript dla dzieci to napisane lekkim piórem wprowadzenie do podstaw programowania, oparte na cierpliwym objaśnianiu zabawnie zilustrowanych przykładów. Zaczniesz od podstaw, takich jak łańcuchy znaków, tablice i pętle, a następnie przejdziesz do tematów zaawansowanych, takich jak obsługa interaktywnych zdarzeń za pomocą jQuery i rysowanie obrazków na płótnach.
Każdy kolejny rozdział wzbogaca wcześniej zdobytą wiedzę, a zadania dla ambitnych to świetny trening dla mózgu i inspiracja do pisania własnych niesamowitych programów. Napisz dzisiaj coś fajnego w JavaScript!Wydawnictwo Naukowe PWN, http://www.pwn.pl
Programowanie powracając do powszechnej edukacji wkracza nawet do szkół podstawowych. Często stawia nauczycieli wobec dylematu – uczyć powszechnych języków programowania czy tych specjalnie przystosowanych do potrzeb edukacyjnych, zwłaszcza dzieci.
Java Script powstał w okolicznościach burzliwej konkurencji, gdy przeglądarka Netscape torowała sobie drogę do opanowania rynku przeglądarek uzupełniając swój HTML, stanowiący język opisu strony internetowej, o elementy programowania. Nazwa tego nowego języka programowania stała się myląca, bo nie ma on wiele wspólnego z językiem Java. Przez wiele też lat mimo popularności Java Script było uważane za coś znacznie gorszego niż klasyczna Java. W ostatnich latach to się jednak zmienia, bo powstają serwerowe implementacje tego języka umożliwiając programowanie nie tylko po stronie klienta czyli w przeglądarce, lecz kompleksowo całości aplikacji.
Zatem wybór Java Script by zapoznawać z programowaniem dzieci wydaje się ciekawym krokiem umożliwiającym natychmiastowe spożytkowanie umiejętności, szczególnie wobec powszechnych umiejętności kodowania w HTML, ale również pewną perspektywę wykorzystania ich w zawodowej przyszłości dziecka.
Trzeba przyznać, że podręcznik „Java Script dla dzieci” zaczyna naukę programowania od zupełnych podstaw. Dość powiedzieć, że przypomina się również o kolejności wykonywania działań w wyrażeniach i roli nawiasów w adaptacji wyrażeń do potrzeb. Jednak profil tematyczny zadań jest zdecydowanie rozrywkowy pomijając wiele spotykanych w praktyce problemów. Za to zadania i ich rozwiązania są barwne, dostosowane do oczekiwań dzieci. Ciekawe czy spodobają się dorosły, bo oni często również sięgają po takie książki próbując się przekwalifikować. Okazuje się, że bywa to jedynym sposobem aby przełamać barierę jaką stanowią podręczniki dla dorosłych z góry zakładające poziom wiedzy często nie tak powszechnej jakby się wydawało. Za to czytelników bardziej zaawansowanych mogą denerwować banalne jak się wydaje zadania, a zwłaszcza podpowiedzi w dosyć oczywistych sprawach. Podręcznik ten pomimo trzystu stronicowej objętości nie jest wyczerpujący, ale przed każdym otwiera wrota do szerokiego wyboru podręczników tradycyjnych i internetowych, które zapewnią kolejne etapy kształcenia w Java Script i innych językach programowania.
Na koniec podkreślić należy niezwykłą staranność edytorską wydania tego podręcznika. W całości kolorowy, z wieloma atrakcyjnymi/śmiesznymi ilustracjami, czytelnym wydzieleniem bloków funkcjonalnych, a ponadto dostępnymi w internecie gotowymi do użycia wszystkimi przykładami. To z pewnością nieodzowne atrybuty podręcznika dla dzieci.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Format: 165 x 235 mm, papierowe