Baner z okładką książki Profilowanie kryminalne

Profilowanie kryminalne

Autor: Hicks Scotia J., Sales Bruce D.

  • Tytuł oryginalny: Criminal Profiling. Developing an Effective Science and Practice
    Seria/cykl wydawniczy: –
    Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
    Data wydania: 2015
    ISBN: 9788301182892
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: miękka
    Liczba stron: 264
Profilowanie kryminalne stanowi intensywnie rozwijającą się gałąź nauk sądowych. W porównaniu z innymi rodzajami działalności biegłych, jest stosunkowo nowym obszarem naukowych analiz.

Książka Scotii Hicks i Bruce’a Salesa jest kompendium wiedzy na temat profilowania. Czytelnik znajdzie w niej informacje dotyczące rozwoju tej metody wykrywania nieznanych sprawców oraz funkcjonujących współcześnie modeli profilowania. Osobną część książki Autorzy poświęcili przyszłości profilowania kryminalnego i naukowemu modelowi rekonstrukcji cech nieznanego sprawcy przestępstwa.z opisu wydawnictwa

Profilowanie kryminalne od dwóch ostatnich dekad stało się dosyć popularną dziedziną wiedzy. A to głównie za sprawą popkultury. Filmy sensacyjne i thrillery korzystają nagminnie z motywu błyskotliwego detektywa, seriale telewizyjne również go powielają, a dzięki zastosowaniu dodatkowego wabika na widzów w postaci nauki i techniki w służbie śledczych (vide: wszystkie serie CSI) chyba mogę stwierdzić, że dziedzina ta zdobyła sobie fanów.

Scotia Hicks i Bruce Sales zauważyli tę zależność i wcale nie wnoszą swojego sprzeciwu wobec tak (czyli: jako rozrywka) widzianemu elementowi pracy śledczych. Przeciwnie – korzystają z wielkiego nim zainteresowania i próbują nawet nieco „wpasować się” w popyt na tę tematykę. Jednakże od razu też oddzielają grubą kreską profilerów-wizjonerów, posługujących się intuicją, od profilera-empirysty, który korzysta w swojej codziennej pracy z nauki oraz statystyki. W swojej książce autorzy co prawda wprowadzają czytelników poprzez przedstawienie historii profilowania behawioralnego, sięgając do przykładów z literatury i filmu, jednakże robią to, aby uzyskać na zasadzie anegdoty i kontrastu punkt wyjścia dla dalszych (już stricte naukowych) dywagacji.

W pierwszej części książki autorzy przedstawiają po kolei nienaukowe oraz naukowe modele profilowania, które są dziś powszechnie wykorzystywane w kryminologii. Robią to etapami, rekonstruując kolejne stadia pracy profilera, zbieranie informacji potrzebnych do zbudowania portretu osoby, która popełniła zbrodnię. W tej części znajdziemy również typologię głównych rodzajów przestępców i dowiemy się, co ich czyny i sposób postępowania mówią o nich samych. Okazuje się, że autorzy są bardzo krytyczni wobec istniejących szkół profilowania. Zarówno naukowych jak i nienaukowych (wobec tych drugich oczywiście bardziej).

Hicks i Sales nie tylko krytykują. W drugiej części książki rozwijają własną koncepcję profilowania kryminalnego, osadzonego na solidnych podstawach naukowych. Według nich praktyka oraz badania potwierdzają, iż informacje empiryczne mogą doprowadzić do lepszych strategii i technik praktycznych. Proponują własny model śledztwa i tworzenia profilu przestępcy. „Po owocach ich poznacie” mówią autorzy. A według nich trzeba zwracać baczną uwagę na najmniejsze nawet szczegóły, począwszy od miejsca zbrodni, przez narzędzia (które mogą na przykład powiedzieć, czy zbrodnia była przygotowana czy w afekcie), sposób zdawania ran. Nietrudno się domyśleć, że jedną z dziedzin nauk, z której obficie czerpie profilowanie jest psychologia. Profilowanie ma na celu zrekonstruowanie typu osobowości na podstawie postępowania, dlatego też główną dyscypliną nauki, z której profilerzy będą korzystali, pozostaje behawioryzm.

Profilowanie kryminalne będzie najcenniejszą pozycją szczególnie dla osób, które na co dzień w swojej pracy zawodowej mogą skorzystać z praktycznych informacji zawartych w książce. Mowa oczywiście o Policji. Podejrzewam, że już niedługo trafi na uczelnie, ponieważ informacje w niej zawarte mają wsparcie w metodzie naukowej.

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format:

Author

Absolwent filologii polskiej. Zgodnie z wykształceniem pracuje w Ubezpieczeniach. Uwielbia Metallikę, poezję Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozę Camusa i Vargasa-Llosy. Literatura piękna, filozofia, teatr oraz muzyka to jego pasje. Współpracuje z kilkoma portalami literackimi oraz jednym teatralnym.

2 comments

    • Żadnych statystyk autorzy niestety nie przywołali w swojej książce. Sam jestem ciekawy. Natomiast ich dywagacje wydają się wiarygodne. Odniosłem z lektury wrażenie, że ich głównym celem było wypracowanie metody naukowej w miejsce „intuicji”.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content