Autor: René Mettler
-
Tłumaczenie: Jakub Szacki
Tytuł oryginału:
Seria/cykl wydawniczy: Moje pierwsze odkrycia
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2003
ISBN 83-7254-426-3
- Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Oto jajko kury, z którego za chwilę wykluje się kurczak. Ale czy wiecie, że krokodyl, mrówka, wąż, żaba i ślimak także składają jajka? z opisu wydawnictwa
Do edukacyjnych książeczek dla najmłodszych z reguły nie przywiązuje się większej wagi. Kupowane naprędce (często przy okazji zakupów w supermarkecie) mają się stać kolejną zabawką w dziecięcym pokoju. Kuszą bajecznymi kolorami, błyszczącymi okładkami, a czasem i wymyślnymi kształtami lub rozmaitymi dodatkami. Pomimo ogromnej pomysłowości ich twórców, wszystkie zdają się wyglądać tak samo. Czy warto więc poświęcić im więcej uwagi? Tak! Nawet w tej kategorii można znaleźć prawdziwe edytorskie perełki.
Taką z pewnością jest „Jajko”. Pozycja to już nienowa, bo z 2003 roku, ale warta przypomnienia (na szczęście książki z podstawowymi wiadomościami nie starzeją się tak szybko jak poważniejsze publikacje). Stanowi jeden z tomów serii „Moje pierwsze odkrycia” wydanej na licencji renomowanego francuskiego wydawnictwa Gallimard Jeunesse. „Mes premières découvertes” , bo o nich tu mowa, to we Francji już seria kultowa, doceniania przez dzieci, rodziców i pedagogów. Zapoczątkowana pod koniec lat 80-tych, jest stale aktualizowana i obejmuje dzisiaj blisko dwieście tytułów! Najpopularniejsze z nich obecnie zaczynają też wychodzić w formie aplikacji mobilnych.
W Polsce wyszły jedynie cztery tomy (oprócz „Jajka” – „Biedronka”, „Dinozaur i „Pogoda”). Wszystkie cechuje podobna koncepcja edytorska: są to niewielkich rozmiarów, choć nie zupełnie małe, kwadratowe książeczki, zawierające prosty tekst i wyraźne, realistyczne ilustracje statycznie wkomponowane w pełne światła stronice. Szkoda tylko, że w polskim wydaniu zastosowano inne okładki, nie tyko miękkie (zamiast twardych jak we francuskim oryginale), ale przede wszystkim zbyt pstrokate i zagracone niepotrzebnymi szczegółami, kompletnie pozbawione elegancji swego pierwowzoru.
„Jajko” to prawdziwy, choć zaledwie kilkuzdaniowy wykład z podstaw zoologii. Przedstawia gatunki ptaków i ich jaja, inne rodzaje zwierząt jajorodnych, a także rozwój pisklęcia. Największą siłą tej pozycji jest jednak jej oprawa graficzna. Po pierwsze piękne, bliskie stylu XIX-wiecznej ilustracji przyrodniczej rysunki René Mettlera. Po wtóre tzw. magiczne obrazki, czyli foliowe karty z nadrukiem zasłaniającym rysunek znajdujący się na sąsiadujących stronach. Pozwalają na jednoczesne wprowadzenie różnych szczegółów, np. jajko na folii, a pod spodem to samo jajko ale z widocznym wnętrzem. Jest to ciekawe rozwiązanie, dziś dość szeroko stosowane, zwłaszcza w atlasach anatomii, które znacznie uatrakcyjnia korzystanie z książki.
„Jajko” jest przykładem doskonale zaprojektowanej pierwszej książka popularnonaukowej (tak! właśnie takie miejsce zajmuje ta pozycja na półkach bibliotek publicznych) dla najmłodszych. Z dużym poczuciem smaku, a bez natłoku ilustracji i agresywnej typografii.