Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało we współpracy z polskimi uczelniami serię filmików popularyzujących wiedzę naukową. Młodzi naukowcy wprowadzają nas w świat zjawisk, które otaczają nas każdego dnia. Dzięki nim świat staje się przyjaźniejszy i bardziej zrozumiały a nauka trafia tam gdzie powinna-prosto do naszych głów!
Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów szkół doświadczeniami z chemii i fizyki. Nagrali krótkie materiały filmowe, które mogą okazać się bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręczników chemii czy fizyki.
Experimentum Simplex to nowa seria filmów nagranych przez młodych popularyzatorów nauki z różnych polskich uczelni. Krótkie doświadczenia i eksperymenty przedstawiają pozornie proste reakcje chemiczne i fizyczne. Wszystkie zostały dokładnie i przystępnie opisane: naukowcy tłumaczą dlaczego dana reakcja zachodzi, na czym polega i jak wpływać na jej przebieg.
Tematy dotyczą rozmaitych zjawisk: od najprostszych i codziennych jak odbarwianie się srebra, po bardziej skomplikowane jak wytwarzanie kolorowych płomieni. Nie zabrakło również poważniejszych tematów – naukowcy zaprezentowali np. w jaki sposób fizyka wykorzystywana jest w zaawansowanej radioterapii.
Współautorką materiałów jest dr Monika Koperska – laureatka konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab oraz ambasadorka kampanii Zawód Naukowiec.
Filmy nakręcone w ramach projektu można obejrzeć w serwisie Youtube.
Świetny pomysł i realizacja!