Polana w lesie, nadmorska plaża, ogród, a może po prostu leżak na balkonie? W każde z tych miejsc chętnie zabieramy ze sobą książki. A może tym razem zabrać coś popularnonaukowego…? Wakacyjne lektury polecają redaktorzy Mądrych Książek!
Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (M. Urbanek)
Zdecydowanie największe zaskoczenie ostatniego roku akademickiego. Książka o matematykach sprzedaje się jak ciepłe bułeczki? Wydawnictwo nie nadąża z kolejnymi (sic!) dodrukami? Coś musi być na rzeczy! Mariusz Urbanek fascynująco opowiada o czworgu wybitnych polskich matematyków. Świetna lektura dla tych, których interesuje królowa nauk, jak i dla tych, którzy w szkole jej nie znosili: po pierwsze to biografia, a samej matematyki nie ma w niej ani śladu. Po drugie przedstawieni w niej panowie zdecydowanie nie zajmowali się rachunkami, jakie znamy ze szkoły… To nasz tegoroczny numer jeden!
Ciekawy zbiór ponad stu historii o fałszywych teoriach naukowych. Co zdjęcia rentgenowskie mają wspólnego z mierzeniem butów? Których słynnym uczonym przydarzały się naukowe wpadki? Jak trudno było obalić wiele fałszywych teorii? O tym wszystkim przeczytacie w Złej nauce.
Autobiografia polskiego matematyka, który większość życia spędził w Ameryce. Kulisy tworzenia bomby atomowej w USA, historyjki o polskich matematykach, pierwsze komputery… Książka niestety nie doczekała się jeszcze wznowienia, a szkoda – to świetny materiał na wakacyjną lekturę!
Podwójna spirala. Relacja naoczna o wykryciu struktury DNA (J. Watson)
Trudno dziś wyobrazić sobie, że jeszcze tak niedawno nie wiedziano o istnieniu DNA. Jak doszło do tego spektakularnego odkrycia? Historię opowiada sam James Watson. To również pozycja dostępna raczej w antykwariatach i bibliotekach niż w księgarniach – warto jednak jej poszukać.
Naukowa lista przebojów (S. Flynn)
Z opisu na stronie wydawcy: Jak zmierzyć prędkość światła za pomocą linijki, czekolady i mikrofalówki? Dlaczego w stolicy Meksyku nie można napić się porządnie zaparzonej czarnej herbaty? Czy na podstawie dwóch wersetów z Biblii da się obliczyć temperaturę nieba i piekła? Czy trzeba jeszcze namawiać do lektury…? 😉
Jak przetrwać wśród czarnych dziur (D. Goldberg, J. Blomquist)
Lekka, zabawna książka o tym, co w fizyce najciekawsze. Szczególna teoria względności, podstawy mechaniki kwantowej, kosmologia, życie pozaziemskie, a wszystko okraszone dużą ilością (przyznajmy, dość „nerdowskiego”) humoru. Zawartość książki dużo lepiej oddaje oryginalny tytuł A User’s guide to the Universe; o samych czarnych dziurach nie dowiemy się z niej za wiele… Przekonamy się za to, czy można zbudować wehikuł czasu i co ma wspólnego mechanika kwantowa z rzeczami, które tajemniczo gdzieś się gubią. A to już coś!
Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości (Y.N. Harari)
Tym razem nieco poważniejsza lektura: historia ludzkości od plejstocenu po współczesność. Niektórzy chwalą autora za bezstronność, a inni krytykują jego stronniczość (sic!) i przemycanie własnych przekonań wśród naukowych faktów. Książka jest nieco kontrowersyjna, ale zgodnie uważana za bardzo ciekawą.
1939. Ostatni rok pokoju, pierwszy rok wojny (J. Osica)
Bardzo obszerna (ponad osiemset stron!), ale lekka, łatwa i przyjemna lektura. Najważniejsze wydarzenia przeplatane są z opisem zwyczajnych dni. Wciągające kalendarium wzbogacone 365 komentarzami autorstwa dwóch historyków: profesora Pawła Wieczorkiewicza i doktora Janusza Osicy, Recenzja wkrótce!
Pingback: Mądre Książki na wakacje - Mądre Książki
Pingback: Tuzin Mądrych Książek pod choinkę - Mądre Książki
Pingback: Mądre Książki na wakacje - edycja 2018 - Mądre Książki