Autor: Opracowanie zbiorowe
- Tłumaczenie: Marta Najman
Tytuł oryginału: Super Scratch Programming Adventure!: Learn to Program by Making Cool Games
Seria/cykl wydawniczy: –
Wydawnictwo: HELION
Data wydania: 2015
ISBN 978-83-246-3059-2
- Wydanie: papierowe
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Jeżeli chcesz nauczyć się sztuki programowania i przy okazji zarazić swoje dziecko nową pasją, to trafiłeś na doskonałą książkę. Dzięki niej w jedno popołudnie uda wam się stworzyć grę komputerową, w którą sami będziecie mogli zagrać! Korzystając z gotowych, kolorowych klocków, poznacie działanie instrukcji warunkowych, pętli oraz zdarzeń. Komiksowa forma tej książki sprawia, że z łatwością przyswoicie zawartą w niej wiedzę. Jeżeli chcesz poznać możliwości Scratcha i zarazić swoje dziecko pasją programowania, sięgnij po tę książkę!Wydawnictwo HELION, http://www.helion.pl
Programowanie już dawno przestało być zajęciem niewielkiego grona naukowców i stało się jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów, ale również sportem i sposobem wyrażania się przez artystów. W latach siedemdziesiątych nauką programowania objęto wszystkich studentów uczelni technicznych. Wycofano się z tego w latach dziewięćdziesiątych pod wpływem zalewu oprogramowaniem inżynierskim, które pozwalało zrealizować wiele typowych zadań bez uciekania się do tego żmudnego zajęcia. W początkowym okresie wchodzenia informatyki do szkół również wprowadzano elementy programowania, jednak trwały na ten temat liczne i zażarte spory. W końcu wydzielono przedmiot dla wszystkich „Technologię informacyjną”, który nie zawierał programowania i „Informatykę” dla klas sprofilowanych, która to obejmowała.
Dzisiaj programowanie powraca dla jeszcze młodszych uczniów(a więc ze szkół podstawowych) stając się nie tyle nauką praktycznej umiejętności, co intelektualną zabawą. LEGO oferuje takie programowanie robotów pod nazwą zestawu MINDSTORMS, a najlepsza na świecie politechnika (Massachusetts Institute of Technology) zabawkowy język programowania SCRATCH. Wspólnym elementem tej oferty jest programowanie z użyciem graficznych elementów (klocków), które czynią je znacznie przyjemniejszym i przystępniejszym. Zajęcia są chętnie włączane do programów szkolnych, bo dają szereg korzyści natury wychowawczej i edukacyjnej. Programowanie bowiem uczy precyzyjnego myślenia, a przede wszystkim przewidywania skutków swoich działań. Okazało się, że taka masowa nauka nie doprowadzi do nagłej eksplozji chętnych na specjalności informatyczne, bowiem tych którzy chcą zostać programistami pozostanie zaledwie niewielki procent, ale będą to już autentyczni pasjonaci i często prawdziwe talenty informatyczne. Dotąd prowadzącym te kursy brakowało odpowiedniego podręcznika, ale „Scratch: Komiksowa przygoda z programowaniem” wydaje się że wypełni tę lukę.
Ten niewielki podręcznik składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy rozpoczyna się krótkim komiksem. Bohaterami komiksu są student informatyki Michał i kot Scratchy. Wspólnie walczą ze złem pokonując szereg przeszkód. W dalszej części każdego z rozdziałów autor przedstawia krok po kroku sposób zaprogramowania gry, która odzwierciedla przygody bohaterów stawiając podobne trudności przed graczem. Te jedne z najprostszych programów są bardzo atrakcyjnym wprowadzeniem pozwalając uczącemu się nabyć podstawowe umiejętności.