Autor: Steele Philip
-
Tłumaczenie: Marta Kraszewska
Tytuł oryginału: I Wonder Why Pyramids Were Built: And Other Questions about Ancient Egypt
Seria/cykl wydawniczy: Ciekawe dlaczego…
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data wydania: 2012
ISBN 9788327408013 -
Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Książka dla dzieci, które fascynują się starożytnym Egiptem i marzą, by kiedyś odwiedzić to magiczne miejsce. Oto zbiór interesujących wiadomości o faraonach, piramidach i mumiach. Dziecko pozna nie tylko tajemnice życia w Egipcie przed tysiącami lat, ale dowie się także, jak dziś naukowcy badają ten kraj. To zabawna i fascynująca lektura nie tylko dla najmłodszych. Wydawnictwo OLESIEJUK, http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl
„Ciekawe dlaczego…” to seria, która znalazła już uznanie recenzentów Mądrych Książek. Tym razem pora zająć się książeczką poświęconą starożytnemu Egiptowi. Już na początku chciałbym zaznaczyć, że jest to pozycja warta polecenia młodym odkrywcom, nie tylko ze względu na merytoryczny przekaz, który zawiera ale także ze względu na niezwykle plastyczne, wspaniałe ilustracje – dzieło całej grupy znakomitych grafików.
Jako egiptolog powinienem być zachwycony faktem rozpoczęcia książeczki od pytania „Czemu Egipcjanie byli wielcy?”. I rzeczywiście jestem! To proste pytanie jest jednocześnie chyba najważniejszym jakie przed młodym czytelnikiem stawia autor tej publikacji. Bo choć tytuł nawiązuje do piramid – wizytówki Egiptu – to przecież nie tylko one stanowią o zasługach starożytnych mieszkańców kraju nad Nilem. Ich wielkość uderza każdego, kto pozna warunki w jakich przyszło im funkcjonować oraz historię i osiągnięcia państwa, które było potęgą i punktem odniesienia dla ówczesnego świata przez niemal 3000 lat.
Warto sięgnąć po tę książeczkę i podsunąć ją swojemu dziecku co najmniej z 2 powodów. Po pierwsze jej autor odpowiada na najpopularniejsze pytania, które padają zawsze gdy pojawia się temat starożytnego Egiptu. Chodzi tu oczywiście o takie kwestie jak budowa piramid, egipska religia czy zwyczaje pogrzebowe a także życie faraonów i zwykłych Egipcjan. Po drugie pojawia się w niej mnóstwo spraw nietuzinkowych, pytań iście „dziecięcych”. Któż bowiem z dorosłych wpadłby na pomysł by zadać pytanie o to dlaczego mumie nie miały mózgów albo dlaczego Egipcjanie siedzieli na dachach? Albo jeszcze dziwniejsze – o to dlaczego zużywały im się buty, dlaczego śniły im się koszmary lub czy Egipcjanie robili babki z piasku? Nie mogło także zabraknąć pytań o zwierzęta w egipskich domach czy ulubione egipskie zabawy. Słowem wszystko o co każde dziecko chciałoby zapytać przypadkowo napotkanego Egipcjanina! Nawet jednak pod tymi pozornie śmiesznymi lub nawet naiwnymi dziecięcymi pytaniami ukrywa autor całkiem solidną dawkę wiedzy o niezwykłej cywilizacji kraju nad Nilem. Zadaje ważne pytania o relacje pomiędzy Egipcjanami czy rolę kobiet w tej pierwszej, wielkiej ludzkiej cywilizacji. Pokazuje jak patrzyli na otaczający ich świat i w jaki sposób tłumaczyli sobie zjawiska, które miały miejsce w ich otoczeniu.
Archeolog musi być zachwycony tym wydawnictwem z jeszcze jednego powodu. Ostatnie strony autor poświęca opowieści o pracy naukowców-egiptologów i podpowiada młodemu czytelnikowi w jaki sposób można zostać badaczem starożytności. Zdradza także gdzie można oglądać zabytki pochodzące z Egiptu. Można by oczywiście zarzucić autorowi ze zbyt pobieżnie traktuje niektóre kwestie, za mało podaje szczegółów i zbyt lakonicznie wyjaśnia staroegipski świat. Ale to przecież książeczka dla dzieci! „Zainfekowani” wirusem wiedzy mali odkrywcy, będą mieli jeszcze wiele okazji by zgłębić zagadki dawnych kultur i dowiedzieć się więcej o życiu ludzi w kraju faraonów. Nie lekceważmy tej niepozornej publikacji, drzemie w niej wielka siła przygody!