Została ogłoszona lista 15 tytułów nominowanych w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową roku 2024 Mądra Książka Roku. Lista obejmuje książki zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. Inicjatywa organizowana jest przez Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki, partnerem jest po raz kolejny Copernicus Festival.
Wystartowała dziesiąta edycja prestiżowego konkursu Mądra Książka Roku. Na liście nominacji znajdują się książki polskojęzyczne oraz tłumaczenia z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii i Australii. W maju ogłoszona zostanie lista nagrodzonych statuetkami dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2024 roku.
Już teraz wszystkie nominowane książki zasługują na tytuł „Mądrej Książki” – czyli takiej, która przystępnym językiem opowiada o złożonych sprawach, podsyca głód poznawania, inspiruje do własnych poszukiwań i refleksji.
Mądra Książka Roku to odbywający się od roku 2016 ekspercki konkurs, który stanowi wsparcie i wskazówkę dla czytelników poszukujących wartościowych lektur. Grono ekspertów związanych z rozmaitymi naukowymi ośrodkami działającymi na terenie całego kraju wybiera z setek tytułów te najciekawsze i najbardziej wartościowe.
W tegorocznym konkursie wyłonione zostaną zwycięskie książki w kilku kategoriach – książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci i najlepsza książka w opinii społeczności akademickiej UJ. Przyznana zostanie także nagroda internautów i czytelników Dziennika Polskiego (patrona medialnego konkursu).
Wszystkie książki już wkrótce będzie można nabyć w krakowskiej księgarni Compare Bookstore, która partneruje konkursowi.
Zapraszamy na fanpage’a konkursu (link do fanpage’a: LINK1), na którym będziemy przedstawiać kolejne nominowane pozycje, oraz na stronę konkursu: (link do strony konkursu: LINK2)
LISTA KSIĄŻEK NOMINOWANYCH W EDYCJI 2024 Książki dla dorosłych
- Karolina Ćwiek-Rogalska, Historie odzyskiwania i utraty, Wydawnictwo RN.
- Kristy Hamilton, Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki, tłum. Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Bo.wiem.
- Ed Yong, Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat, tłum. Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Bo.wiem.
- Tom Higham, Nie tylko Homo sapiens. Nowa historia pochodzenia człowieka, tłum. Adam Tuz, Wydawnictwo Prószyński i ska.
- Tim James, Jak największe (niezamierzone) odkrycia zmieniły świat, tłum. Agnieszka Dzikiewicz-Krawczyk, Wydawnictwo Insignis.
- Kamil Janicki, Życie w chłopskiej chacie, Wydawnictwo Poznańskie.
- Paulina Łopatniuk, Dama z grasiczką, Wydawnictwo Poznańskie.
- Bart van Loo, Książęta równi królom, tłum. Małgorzata Diederen-Woźniak, Wydawnictwo Znak Horyzont.
- Siddhartha Mukherjee, Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny, tłum. Jan Dzierzgowski, Wydawnictwo Czarne.
- Suzie Sheehy, Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat, tłum. Tomasz Lanczewski, Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Książki dla dzieci i młodzieży
- Adam Mirek, Katarzyna Cerazy (ilustracje), Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom, Znak Emotikon.
- Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik, Max Skorwider (ilustracje), Skąd się wzięła Polska?, Wydawnictwo Agora dla dzieci.
- Róża Hajkuś, Paweł Gierliński (ilustracje), Co się zdarza u lekarza, Wydawnictwo Sensus.
- Łukasz Lamża, Paweł Mildner (ilustracje), Nie ma głupich pytań!, Wydawnictwo Wilga.
- Agnieszka Graclik, Joanna Czarnecka (ilustracje), Dziki poradnik gadania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach, Wydawnictwo Wilga.
Nominowali
Prof. Krzysztof Ciesielski – matematyk, Uniwersytet Jagielloński, popularyzator nauki
Dr Michał Faszcza – historyk, Uniwersytet Śląski, Mądre Książki
Dr Kamil Kopij – archeolog, Uniwersytet Jagielloński, Mądre Książki
Rafał Siemko – filolog, Mądre Książki
Dr Michał Jacek Baranowski – historyk, stały współpracownik Centrum Badań Ryzyka Systemowego na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz popularyzator nauki
Prof. Przemysław Bąbel – psycholog, kieruje Zespołem Badania Bólu, Uniwersytet Jagielloński
Dr Agnieszka Defus – popularyzatorka nauki, Cafe Nauka UJ
Dr Tomasz Miller – fizyk matematyczny, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ
Misja Naukowa – dr inż. hab. Katarzyna Siuzdak oraz dr hab. Katarzyna Grochowska, prowadzą bloga promującego treści popnaukowe z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i dorosłych
Marta Alicja Trzeciak – weterynarka, popularyzatorka nauki, Mądre Książki, Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Agnieszka Karp-Szymańska – filolożka polska, animatorka kultury, prezeska zarządu w Grupa CzasDzieci.pl Sp. Z o. o.
Artur Wójcik – historyk, Sigillum Authenticum, autor książki „Fantazmat Wielkiej Lechii”, za którą otrzymał Nagrodę społeczności akademickiej UJ w ramach Mądrych Książek 2019
Dr Adam Zbyryt – biolog, Uniwersytet w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, popularyzator nauki
Marcin Wierzchowski – ilustrator, projektant graficzny i rysownik, projektuje zwłaszcza ilustracje do pozycji popularnonaukowych, również przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (m.in. Sen Alicji, czyli jak działa mózg, która zdobyła dwie nagrody w edycji Mądra Książka Roku 2017)
Do pobrania: