Baner z okładką książki Dzieje kultury japońskiej

Dzieje kultury japońskiej

Autorka: Ewa Pałasz-Rutkowska

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
    Data wydania: 20.12.2023
    ISBN: 9788301231774
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: miękka
    Format: 165 x 235cm mm
    Liczba stron: 534
Fascynująca kultura Japonii
Od prehistorii do współczesności
W Dziejach kultury japońskiej profesor Ewa Pałasz-Rutkowska zabiera czytelników w podróż po fascynującej kulturze Japonii. Przedstawia sposób życia jej mieszkańców, ich język, wierzenia oraz zwyczaje i obyczaje. Prezentuje największe osiągnięcia naukowe i kulturalne Japończyków – począwszy od literatury, przez malarstwo, rzemiosło i architekturę, aż po sztukę widowiskową. Wskazuje również najważniejsze procesy dziejowe, które miały zasadniczy wpływ na kształtowanie się kultury japońskiej.
Autorka, korzystając ze swojego wieloletniego dorobku badawczego i dydaktycznego, a także bazując na rozmowach ze specjalistami i japonistami oraz swoich doświadczeniach z licznych podróży do Japonii, tworzy prawdziwe kompendium wiedzy o jej kulturze.
Dzieje kultury japońskiej to książka, która zachwyci pasjonatów historii i kultury Japonii i zafascynuje tych, którzy dopiero planują odkryć ten niezwykły kraj.

od wydawcy

Zainteresowałam się Japonią ponad dwadzieścia lat temu, gdy jako młoda dziewczyna oglądałam anime na Polonii 1. Od tego czasu wiele się w moim życiu zmieniło, jednak nadal fascynuje mnie kultura tego kraju. Z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam więc po książkę Dzieje kultury japońskiej Ewy Pałasz-Rutkowskiej.

Jest to naprawdę obszerna pozycja, która z pewnością zaspokoi ciekawość czytelnika zainteresowanego tą tematyką. Książka jest pełna wiedzy, nie pominięto w niej niczego istotnego. Jedyna uwaga, jaką mam, to wielkość fontu. Małe literki bardzo utrudniały mi czytanie. Zdaję sobie sprawę, że książka byłaby dwa razy grubsza, gdyby to zmienić, jednak zapewne lektura szłaby mi sprawniej.

Na początku autorka zapoznaje nas z mitologią Japonii i z jej najstarszymi kronikami. Później z niezwykłą szczegółowością punkt po punkcie przechodzimy przez kolejne lata i kolejnych władców. Nie pominięto również informacji na temat wpływu innych kultur na dzieje tego kraju.

Jedną z istotniejszych dla mnie rzeczy w książkach niebeletrystycznych jest sposób, w jaki autor pisze swoją książkę. Czy odwołuje się do swoich uczyć, czy dodaje szczyptę humoru, czy może tekst jest suchy jak encyklopedia. Na szczęście pani Ewa Pałasz-Rutkowska dzieli się z czytelnikiem swoimi uczuciami z pobytu w Japonii. Czytając o tym, jak się cieszyła, gdy udało jej się coś zobaczyć, bardzo pomogło mi wczuć się w książkę; mogłam sobie lepiej wyobrazić pewne rzeczy.

Pod koniec rozdziałów możemy obejrzeć zdjęcia opisywanych miejsc i przedmiotów – obrazów, drzeworytów, budowli. Dzięki temu dokładnie widzimy, co zostało opisane przez autorkę. Kolejną istotną sprawą jest to, że na końcu umieszczono aneksy i indeksy, więc jeśli ktoś szuka konkretnego cesarza lub konkretnego tematu, to bez problemu go znajdzie. Przy tego typu publikacji jest to moim zdaniem niezwykle istotne.

Wspomnę jeszcze o jednej rzeczy, która mocno mnie zadziwiła podczas czytania. Ta książka to nie tylko podręcznik dla japonisty, ale też znakomita baza do researchu dla autorów książek i scenarzystów filmowych. Dzieje kultury japońskiej mają w sobie tak wiele historii, sztuki i architektury, tak dobrze opisują epokę, ludzi, modę, zagrożenia, wpływy ze świata oraz kulturę, że taki autor może czerpać z niej ogromne pokłady inspiracji. Dzieje niektórych cesarzy to znakomite historie już praktycznie gotowe do przełożenia na książkę beletrystyczną bądź film.

Polecam Dzieje kultury japońskiej Ewy Pałasz-Rutkowskiej wszystkim zafascynowanym kulturą i sztuką Japonii oraz tym, którzy poszukują inspiracji do swoich przyszłych książek lub filmów.

 

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format:

Author

Pracuję jako redaktorka, korektorka i recenzentka wewnętrzna. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content