Autorka: Katarzyna Ziemnicka
Ilustracje: Robert Konrad
-
Wydawnictwo: Literatura
Seria: Nieprzeciętni
Data wydania: 20.09.2024 r.
ISBN: 978-83-8208-282-1 -
Wydanie: papierowe
Oprawa: twarda
Format: 240 x 170 mm
Liczba stron: 120
Zdaniem wielu ekspertów złamanie szyfru Enigmy pozwoliło skrócić drugą wojnę światową o około dwa lata. Prace nad deszyfracją rozpoczęto już w latach trzydziestych XX wieku. Złamania szyfru w 1932 roku dokonało trzech Polaków: Marian Rejewski,Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich nazwiska ujawniono dopiero ponad czterdzieści lat po tym osiągnięciu. Właśnie dlatego tak niewielu z nas zna nazwiska tych wybitnych kryptologów. Ich praca była bardzo niebezpieczna, okupiona stresem i długoletnią rozłąką z rodzinami. Jeden z nich przypłacił ją życiem. Osiągnięcia trójki Polaków do dziś wykorzystywane są przez agencje rządowe. Dostęp do nich mają nieliczni.z opisu wydawcy
Niewiele jest osób w historii Polski, które zasłużyły się w tak przepotężny sposób dla historii ludzkości, jak postać Mariana Rejewskiego. Jeden z głównych architektów sukcesu złamania szyfru Enigmy — niemieckiej maszyny szyfrującej — obok Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, jest postacią, której biografia nadaje się na wysokobudżetowy film wojenny, jako soft power polityki historycznej naszego kraju.
Tym bardziej na uznanie i docenienie zasługuje książka „Enigma. Tajna misja Mariana Rejewskiego” autorstwa Katarzyny Ziemnickiej, zilustrowana przez Roberta Konrada. Bo jeśli gdzieś warto zacząć opowiadać o historii Rejewskiego i pozostałych kryptologów z Biura Szyfrów, to właśnie wśród najmłodszych czytelników i czytelniczek.
Przystępny język dostosowany do młodszego odbiorcy. Ilustracje dopełniające wartości książki. Opisy i wyjaśnienia działania maszyny szyfrującej i podstawy kryptologii. To wszystko sprawia, że książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura, zasługuje na to, aby sięgnęli po nią nie tylko młodsi czytelnicy czy pasjonaci historii, ale ci wszyscy, którzy chcą poznać polskiego bohatera, walczącego z reżimem niemieckim podczas II wojny światowej za pomocą umysłu, a nie z karabinem w dłoni.