Autor: Łukasz Lamża
-
Ilustracje: Paweł Mildner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga
Data wydania: 2024
ISBN: 978-83-8387-059-5
-
Wydanie: papierowe, e-book
Oprawa: twarda
Format: 150 x 190 mm
Liczba stron: 320
z opisu wydawcy„Nie ma głupich pytań!” to książka, która podsyca ciekawość i zachęca do pogłębiania wiedzy. Autor jest filozofem i ma niebanalne spojrzenie na naukę i wspaniałe podejście do młodego czytelnika. Pytania mogą się wydawać na pozór głupie (błahe), ale wcale takie nie są!
Czy ktoś niewyspany pożyczy ci długopis? Jak pachnie coś, czego nie ma? Czy ryby mają twarz? Jak to jest być rekinem? Czy sztuczna ręka może zaboleć?
Jak widać naukowcy nie tylko badają czarne dziury i dno oceanów – zajmują ich też prostsze sprawy. Każda odpowiedź niesie ze sobą więcej treści, niż może się wydawać! Bo każde pytanie to pretekst do tego, żeby zachęcić do własnych poszukiwań. Książka ma nowoczesną szatę graficzną, a wspaniałe ilustracje Pawła Mildnera dopełniają tekst i sprawią, że od czasu do czasu każdy się zaśmieje!
Łukasz Lamża jest dziennikarzem naukowym, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jest też filozofem nauki, zatrudnionym w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor książek, m.in. „Wszechświat krok po kroku” (2017), „Światy równoległe” (2020), „Połącz kropki” (2021) i „Trudno powiedzieć” (2022). Prowadzi na YouTube cotygodniowy przegląd prasy naukowej „Czytamy Naturę”.
Łukasz Lamża, filozof, dziennikarz naukowy, zatrudniony w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w swojej książce udowadnia, że nauka zajmuje się nie tylko wielkimi pytaniami, ale też tymi mniejszymi, bardziej przyziemnymi. Jeżeli czytelnik zna prowadzony przez niego program YouTube pt. „Czytamy naturę”, to można w uproszczeniu powiedzieć, że książka to kilka odcinków podcastu w formie pisanej. To znaczy, że jest ciekawie, przystępnie i nierzadko również zaskakująco.
Przybliżę tylko pierwszych kilka tematów, nad którymi pochyla się Lamża w swojej książce: czy mruganie jest szybsze niż pstrykanie palcami, czy osoby wyspane są bardziej skłonne do pomocy niż niewyspane, dlaczego ludzie lubią tańczyć, jak oddychają ryby. Wspomniałem już, że narracja jest prowadzona w sposób niezwykle przejrzysty i wciągający czytelnika, ale oprócz tego trzeba wspomnieć o tym, że najważniejsze tezy i zdania są podkreślone, napisane nieco inną i większą czcionką. Ponadto treść jest wzbogacona o ilustracje oraz (tam, gdzie jest to możliwe) propozycje eksperymentów, które czytelnik może przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach. Każdy rozdział zakończony jest ilustracją w postaci kodu QR, który po przeskanowaniu go smartfonem przeniesie czytelnika do wybranego odcinka wideoblogu „Czytamy naturę”, poświęconego omawianemu właśnie tematowi. Doskonałe rozwiązanie!
Książka jest adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, określiłbym docelowych odbiorców gdzieś w zakresie 3. klasy szkoły podstawowej do końca liceum. Jest to dosyć duży rozstrzał wieku, jednak wydaje mi się, że książka ma potencjał do tego, aby zainteresować dzieci i młodzież w różnym wieku. Przede wszystkim jest napisana językiem łatwym, a narracja naprawdę wciąga. Uwagę czytelnika przyciągają nie tylko ilustrację, ale też wyraźnie wyodrębnione inną czcionką i pogrubieniem najważniejsze fragmenty tekstu. Mój wykładowca zawsze powtarzał, aby nie mylić prostoty z prostactwem i tak jest również w przypadku omawianej pozycji — to, że książka jest napisana w języku przystępnym dla dzieci starszych, nie oznacza, że język ten jest infantylny. Wręcz przeciwnie; wydaje mi się, że autor liczył się z tym (a być może był to jego zamiar), że po książkę mogą sięgnąć również starsi czytelnicy.
Jestem wielkim fanem działalności Łukasza Lamży i z czystym sumieniem mogę polecić każdemu jego książkę. Choć jest kierowana raczej do starszych dzieci i młodzieży, nie mam wątpliwości, że jej lektura może być przyjemna i wciągająca również dla dorosłych (lub dorosłych czytających wspólnie z dziećmi bądź dzieciom). Tak czy inaczej — przednia zabawa gwarantowana.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga
Format: 150 x 190 mm
Pingback: Łukasz Lamża, „Nie ma głupich pytań!” – Pisane nocą