Autorka: Sue Black
-
Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
Tytuł oryginału: Written in bone: Hiddden stories in what we leave behind
Konsultacja naukowa: Tomasz Skirecki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria Science
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-8225-024-4
-
Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Format: 204 x 143 mm
Liczba stron: 408
Kości są ostatnimi strażnikami naszego ziemskiego życia, dającymi świadectwo, jak je przeżyliśmy. Sue Black, autorka bestselleru „Co mówią zwłoki”, powraca z kolejną wyjątkową książką! Tym razem ta światowej sławy antropolożka sądowa wyciągnie na wierzch sekrety głęboko skrywane w naszych kościach, od czaszki aż po stopy. Badając kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona i dłonie, można się bowiem dowiedzieć zaskakujących rzeczy, choćby tego, że ofiara zginęła w całkiem innych okolicznościach, niż się wszystkim wydaje… To, co jemy, co robimy, dokąd się przemieszczamy, zostawia ślady, a Sue Black, dzięki niesłychanej wiedzy i doświadczeniu, potrafi krok po kroku, kostka po kostce odczytywać poszlaki niewidoczne dla innych. Wszystko po to, by odtworzyć znaczące fakty z życia tych, którzy sami nie mogą o nich opowiedzieć. Z niezwykłą wrażliwością, profesjonalizmem i… dowcipem, znanymi już z „Co mówią zwłoki”, Black pokazuje nam nieśmiertelność ludzkich tajemnic i przeprowadza przez najciekawsze zakamarki pracy antropologa. od wydawcy
Bardzo jest to ciekawa książka, ciekawa bardzo. Niekiedy tak proste zdania, rodem z kabaretu cisną się pod „pióro”, kiedy obcuje się z taką literaturą popularnonaukową. Autorka jest uznaną badaczką i biegłą sądową. Książka zaś jest owocem jej wieloletnich badań, doświadczeń i rozlicznych spraw kryminalnych, w których służyła opinią.
Tłem do rozważań są śledztwa, ale sama treść wykracza daleko poza kryminalistykę. Poznamy nie tylko kuchnię tej ostatniej, ale dostaniemy też sporą dawkę bardzo aktualnej wiedzy z antropologii fizycznej. Niezmiernie zainteresowały mnie opisy różnych mało znanych aspektów rozwoju ludzkiego kośćca od okresu płodowego, przez wiek dojrzewania, do starości. Proszę jednak nie pomyśleć, że jest to uporządkowany wykład naukowy.
To pasjonujący esej, napisany z dużą swobodą. Nie może jednak być inaczej, bo autorka dzieli się z nami zapewne ułamkiem swojej wiedzy i doświadczeń. Przy tym ma do siebie samej ogromny dystans, co przekłada się kolejno na przyjemność lektury.
Niejako na marginesie dowiemy się też, jak to jest być biegłym w szkockim sądzie. Jednym słowem: lektura wciągająca. Warto w moim przekonaniu rozważyć jej przeczytanie. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że niejednokrotnie przywoływane w książce zbrodnie nie należą do lekkich. Biorąc ten aspekt pod uwagę, można dodać, że nie powinna to być lektura dla każdego. Polski podtytuł może jest trochę przesadzony (angielski jest zdecydowanie bliższy treści, ale ostatnio taki zabieg jest u nas częsty), pomimo tego i tak znajdziemy tu sporą dawkę trudnych obrazów. Proszę o tym pamiętać.
Książka jest ascetyczna w formie, ale wydana gustownie i w zasadzie bez błędów. To warte zaznaczenia – cieszę się.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria Science
Format: 204 x 143 mm