Baner z okładką książki Wierzenia Prasłowian

Wierzenia Prasłowian

Autor: Jakub Zielina

  • Wydawnictwo: Petrus
    Data wydania: Wyd. II – 2014
    ISBN: 978-83-7720-131-2
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: miękka
    Format: 145 x 200 mm
    Liczba stron: 152
Niezwykła książka, która wciąga Czytelnika, którą czyta się jednym tchem. Mocno zakorzeniona w materiałach żródłowych i historycznych, jednak bez zbędnego aparatu naukowego. Językiem prostym, ale bez uproszczeń opisuje – opowiada – o wierze prasłowian, przybliża świat prasłowiańskich wierzeń. Dlaczego mitologia Słowian jest tak mało obecna w naszej kulturze? Być może dlatego, że sukcesy uczonych zajmujących się jej rekonstrukcją nie trafiają do szerokiego odbiorcy. Jeśli tak, to oddana w Państwa ręce książka jest próbą przełamania tego stanu rzeczy. A przecież warto, bo móc pochwalić się barwną tradycją w zjednoczonym świecie, to wielki powód do – pozytywnie rozumianej – dumy. Wydaje się, że w każdym pokoleniu, w każdym narodzie, grupie etnicznej czy plemieniu znajdą się ludzie, dla których baśń jest cenna – czasem ważniejsza niż przyziemny realizm dnia codziennego. To dzięki nim od tysięcy pokoleń pradawne baśnie i mity żyją gdzieś w uśpieniu na poboczu naszego stechnicyzowanego świata.od wydawcy

 

Omówienie:

W ostatnim czasie prace dotyczące mitologii i religii Słowian stały się niezwykle modne. Pojawiło się ich na rynku wielkie mnóstwo, w tym nawet jedna cała seria (wydawnictwa Replika), która wciąż jest kontynuowana. Jak się można domyślać, takie książki są bardzo różne. Znajdziemy wśród nich pozycje znakomite, dobre, klasyczne, choć już w różnym stopniu zdezaktualizowane, ale i takie, które w ogóle nie powinny się ukazać (albo znaleźć czytelników). W związku z tym postanowiłem podjąć, pomimo że jestem w zasadzie czytelnikiem „naiwnym” trud ich porównania i przynajmniej wstępnej oceny.

Brałem tę książkę do ręki z pewnym wahaniem. Wydawnictwo Petrus firmuje prace o bardzo różnym poziomie, a zarówno tytuł, jak i grafika okładki wzbudziły we mnie dużą rezerwę. Tym milsza okazała się lektura. Jest to książka (zaskakująco) dobra. Zielina w bardzo krótkiej formie (119 stron, nie licząc przypisów) zdołał znakomicie podsumować współczesny stan badań nad religią i mitologią Słowian. Zarówno ta krótka forma, jak też przejrzysty język stanowią o tym, że pracę należy uznać za bardzo wartościową popularyzację.

Pisząc w sposób tak zrozumiały, autor jednocześnie nie zapomina o zawiłościach tematu i nie spłyca go nadmiernie. Czerpiąc zarówno z etnografii, jak i antropologii kultury, językoznawstwa i historii wprowadza czytelnika w świat wierzeń naszych przodków. Nie znajdziemy tutaj żadnych ilustracji, ale nie umniejsza to jakości pracy.

Książka jest dobrym uzupełnieniem omawianej już tutaj Mitologii świata – Słowianie. Dla czytelników niecierpliwych, a chcących poznać temat, będzie wystarczająca. Trzeba dodać, że w pracy znalazła się też bibliografia i przypisy, które będą doskonałą inspiracją dla ciekawych dalszych lektur o podobnej tematyce. Swoją drogą, książka musiała spotkać się już z pozytywnym odbiorem czytelników, skoro miała dwa wydania.

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo:
Format:

Author

archeolog latynoamerykanista, geolog, alpinista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content