Autor: Will Kinney
-
Tłumaczenie: Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
Wydawnictwo: Prószyński
Data wydania: 2023
ISBN: 978-83-8295-382-4
-
Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 224
To kosmiczna – w pełnym tego słowa znaczeniu – książka, opowiadająca o Wielkim Wybuchu i kosmicznej inflacji w zupełnie nowy sposób. Autor nie tylko opisuje obecny stan naszej wiedzy, lecz także pokazuje, jak bardzo jest ona niepewna i jak wiele – dzięki rozwojowi teorii i postępom obserwacji astrofizycznych – jeszcze może się w niej zmienić. Podkreśla mocne strony teorii, a także jej słabości, sygnalizuje alternatywne wobec inflacji rozwiązania, dokładając starań, aby tekst był przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Uzmysławia czytelnikowi, jak bardzo – mimo wszystkich naszych wysiłków – Wszechświat pozostaje zagadkowy i zaskakujący. Nieskończoność światów to lektura obowiązkowa zarówno dla tych, którzy zastanawiają się nad początkiem Wszechświata, jak i dla wszystkich, którzy chcą w pełni podziwiać jego tajemnicze piękno. z opisu wydawcy
Prawie od zawsze człowiek zastanawiał się, skąd się wziął Wszechświat. Początkowo szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie w świecie nadprzyrodzonym. Wielkim przełomem było sformułowanie przez greckich filozofów przyrody teorii nieodwołujących się do sfery sacrum. W XX wieku dowiedzieliśmy się, że Wszechświat narodził się z Wielkiego Wybuchu, w konsekwencji doprowadziło to do powstania standardowego modelu kosmologicznego. Ten ostatni relatywnie szybko oceniono jednak jako niewystarczający, a Wszechświat okazał się miejscem dużo dziwniejszym, niż wcześniej sądzono. Dziś uważa się, że we wczesnej jego historii doszło do znacznego powiększenia jego rozmiarów. Następnie powstały hipotezy dotyczące istnienia ciemnej materii oraz ciemnej energii, które stanowią zdecydowaną większość masy Wszechświata. Recenzowana książka pokazuje, jak współcześni badacze próbują na nowo zestawić tę układankę.
Autorem recenzowanej monografii jest Will Kinney, profesor fizyki na Uniwersytecie w Buffalo, gdzie wykłada od 2003 roku. Jest on absolwentem Uniwersytetu Princeton (Bachelor of Arts) i Uniwersytetu Kolorado (University of Colorado, Boulder). Pracował jako pracownik naukowy w Fermi National Accelerator Laboratory, University of Florida i Columbia University. Badania Kinneya koncentrują się na fizyce bardzo wczesnego Wszechświata, w tym kosmologii inflacyjnej, kosmicznym mikrofalowym tle, ciemnej materii i ciemnej energii. Jest autorem ponad siedemdziesięciu opublikowanych artykułów naukowych. Tym samym nie mamy przed sobą kolejnej popularnonaukowej pracy amatora, ale dzieło napisane przez specjalistę, który na badaniach nad kosmiczną inflacją zjadł zęby.
Praca składa się z 8 rozdziałów: Początek świata, Standardowy model kosmologiczny, Kosmiczny horyzont, Fizyka niczego, Próżnia kwantowa i struktura kosmosu, Testując inflację, Wieczna inflacja i wieloświat i Takie sobie bajeczki.
Praca jest logiczna, czyta się ją dobrze, mimo że prezentowane rozważania mogą być trudne w odbiorze. Oczywiście przedstawione dywagacje są raczej hipotetyczne; aby potwierdzić prezentowane teorie fizyczne potrzeba by energii, które nie są dostępne człowiekowi. W tym miejscu należałoby zaznaczyć, że co roku pojawiają się nowe odkrycia, które testują istniejące teorie. Pomysły prezentowane przez Kinneya mogą okazać się z nimi zgodne lub nie. Nie jest to, rzecz jasna, argumentem przeciwko samej książce: trzeba jedynie pamiętać, że kosmologia stale się rozwija, a Kinney, dzięki swojemu przygotowaniu zawodowemu, jest dobrym przewodnikiem dla poznawania meandrów próby zrozumienia tego, jaki jest Wszechświat. Nawet jeżeli się okaże, że wizja powstania Wszechświata zaprezentowana w jego pracy nie do końca się sprawdza.