Autor: Krzysztof A. Meissner, Jerzy Sosnowski
-
Wydawnictwo: Więź
Data wydania: 2023
ISBN: 978-83-66769-46-5, 978-83-66769-49-6 (ebook) -
Wydanie: papierowe, ebook (mobi, epub)
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 392
Krzysztof A. Meissner jest polskim fizykiem-teoretykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i byłym dyrektorem Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Specjalizuje się w teorii strun, kosmologii i fizyce cząstek elementarnych. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym kilku książek popularnonaukowych.Jerzy Sosnowski to polski pisarz, publicysta, felietonista, dziennikarz telewizyjny i radiowy, historyk literatury polskiej, krytyk literacki i nauczyciel akademicki. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskimo autorze
Krzysztof A. Meissner jest polskim fizykiem-teoretykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i byłym dyrektorem Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Specjalizuje się w teorii strun, kosmologii i fizyce cząstek elementarnych. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym kilku książek popularnonaukowych. Jest także aktywnym popularyzatorem nauki, występując w mediach i organizując wykłady i warsztaty dla szerokiej publiczności. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Naukową im. Włodzimierza Zonna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki teoretycznej. Z racji swoich naukowych zainteresowań jego wiedza o fundamentach fizyki jest bardzo rozległa.
Świetnie widać to w książce „Fizyk w jaskini światów”, która jest zapisem wywiadu rzeki, jaki z Meissnerem przeprowadził dziennikarz Jerzy Sosnowski. Tematyka książki jest bardzo szeroka. Obejmuje fizyczne opisanie świata zarówno w mikroskali – mechanika kwantowa, jak i makroskali – ogólna teoria względności i wyrosła z niej kosmologia. Najciekawsze są tu jednak fragmenty, w których fizyk opowiada o własnym wkładzie w rozwiązanie zagadek Wszechświata. Niestety, zwykle są to krótkie ustępy, ponieważ większość ważnych prac Meissnera jest dość abstrakcyjna, co utrudnia ich opis w sposób inny niż matematyczny. Niemniej bardzo szkoda, że dyskutanci nie podjęli jeszcze większego trudu, bo szczerze mówiąc, sądziłem, że powtórka z podstaw mechaniki kwantowej i teorii względności właśnie do tego będzie prowadzić. A tak, dostajemy książkę w większości poświęconą właśnie tym ogólnym tematom, które na polskim rynku doczekały się już wielu fantastycznych omówień.
I choć talent popularyzatorski Meissnera jest spory, to jednak, by uznać tytuł Fizyka w jaskini światów za pozycję leżącą na najwyższej półce popnaukowych książek w tym temacie trochę jednak brakuje. Przede wszystkim wyraźnie odczuć można nieobecność ilustracji, które pomogłyby lepiej zrozumieć wywody fizyka. W efekcie właściwie nie wiadomo, dla kogo przeznaczona jest książka. Zadowolony nie będzie ani nowicjusz (bez rycin dobre zrozumienie tego, o czym mówi Meissner, nie jest łatwe), ani weteran popularnonaukowych książek z zakresu fizyki (zbyt dużo powtórek w stosunku do innych książek o mechanice kwantowej i teorii względności względem oryginalnej myśli). Dodatkowo książka pozwala zapoznać się nieco z życiem samego Meissnera i jego rodziny, zawiera też kilka anegdotek, z których jednak jedyna, która zapada w pamięć, to ta o Rogerze Penrosie i CCC (bez spojlerów!). Od czasu do czasu dyskutanci odchodzą od głównego tematu, wyruszając na szersze wody. Obserwacje, które przedstawiają, są jednak mało odkrywcze czy zajmujące i równie dobrze można by je z wywiadu wyciąć (może współwyznawcy kościoła rozmówców ocenią je przychylniejszym okiem).
Podsumowując, Fizyk w jaskini światów to powtórka z mechaniki kwantowej i teorii względności okraszona osobistą perspektywą wybitnego polskiego fizyka. Po treści trudno orzec, kto był wyobrażonym czytelnikiem autorów. Moim zdaniem zadowoleni nie będą ani nowicjusze, ani tym bardziej weterani literatury popularnonaukowej. Na rynku znaleźć można znacznie lepsze książki poruszające tę samą tematykę, szczególnie jeśli chodzi o zupełne podstawy fizycznego zrozumienia Wszechświata.
Wydawnictwo: Więź
Format: 145x205 mm, e-book, epub, mobi, papierowe