Autorzy: Falvey Pat , Gyalje Sherpa Pemba
-
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świat Książki
Tłumaczenie: Katarzyna Bartuzi
Tytuł oryginału: The Summit: How Triumph Turned to Tragedy on K2’s Deadliest Days
Data wydania: 2015
ISBN 978-83-7943-808-2
Wyczerpująca interpretacja jednej z najbardziej kontrowersyjnych katastrof we współczesnej wspinaczce
Pierwszego sierpnia 2008 roku osiemnastu wspinaczy z całego świata stanęło na szczycie K2 – drugiej pod względem wysokości i najbardziej niebezpiecznej góry świata, która odbiera życie jednemu na czterech wspinaczy atakujących szczyt. W ciągu 28 godzin wskutek serii tragicznych wydarzeń życie straciło jedenastu ludzi.
Historię spowiły kontrowersje, gdy wspinacze, którzy przeżyli, znaleźli się w centrum międzynarodowej burzy medialnej. Pojawiły się niezliczone wersje rozwoju wypadków, wiele z nich było sprzecznych lub nieprawdziwych.
Książka powstała na kanwie naocznej relacji Szerpy Pemby Gyalje oraz wywiadów ze wspinaczami przeprowadzonych do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „The Summit”.
z opisu wydawcy
Książka Pata Falvey’a i Pemby Gyalje jest znakomicie skonstruowana. W roku 2008 na K2 zginęło jedenastu wspinaczy. Przez ponad 350 stron śledzimy niemal godzina po godzinie rozwój wydarzeń, które do tego doprowadziły, widzianych z bardzo wielu perspektyw bezpośrednich uczestników. Te relacje spojone są narracją autorów i ich komentarzami, co razem daje niesamowicie dobry efekt i wciągającą lekturę.
Ważne, że poczesne miejsce zajmują w tej pracy Szerpowie (współautor jest Szerpą) i inni miejscowi uczestnicy wypraw. Ich postawa, praca i osiągnięcia stanowią znakomite lustro, w którym możemy zobaczyć „zachodnich” wspinaczy. To wielce pouczający obraz. „Szerpowie są naturalnie lepiej przystosowani fizycznie i psychicznie, aby radzić sobie na ekstremalnych wysokościach. Właśnie dlatego myślimy, rozmawiamy i planujemy, żeby opanować sytuację. Szerpowie są silniejsi i sprawniejsi od ludzi z Zachodu” (s. 327). Autorzy, śledząc rozwój wypadków, odkrywają jednocześnie motywacje, historie i relacje bohaterów. Pozwala to czytelnikowi wyrobić sobie niezłą opinię o środowisku wypraw górskich.
Pomimo że zasadniczo przedmiotem książki jest jeden rok i jedna tragedia, to dzięki wysiłkowi piszących zyskujemy o wiele szerszą perspektywę. „Warunki pogodowe, przygotowanie fizyczne, bezpieczeństwo pozostałych członków zespołu, trudność terenu – nic nie oderwie owładniętego gorączką wspinacza od realizacji jego najważniejszego celu. Zahipnotyzowany szczytem potrafi zignorować innych w sytuacjach zagrożenia, przejść obojętnie obok rannych, a nawet umierających” (s. 99). Wnioski, które możemy na podstawie tego i podobnych cytatów wyciągać, są równie mocne jak ostatnio wyrażona opinia Kurtyki o współczesnym himalaizmie.
Tekstowi towarzyszą wkładki ze zdjęciami bardzo dobrej jakości. Ogólnie wydanie jest bardzo przyjemnie w sensorycznym odbiorze, począwszy od okładki, a skończywszy na papierze i sposobie łamania tekstu. W założeniu zbliżona do Grozy wokół K2 A. Czerwińskiej, książka ta okazuje się zdecydowanie lepsza, bardziej spójna, pogłębiona i ciekawsza. Jedyne, co w moim przekonaniu nie współgra z intencjami Autorów to tłumaczenie tytułu. W miejsce neutralnego „The Summit” otrzymujemy „Morderczą górę” – po co takie niepotrzebne antropomorfizacje?
Warto wziąć tę książkę do lektury.