Autor: Stephen Hawking
-
Tłumaczenie: Marek Krośniak
Konsultacja naukowa: (w tym wydaniu – BRAK)
Tytuł oryginału: Brief answers to the big questions
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8116-476-4
- Wydanie: papierowe
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu w tej znakomitej i wciągającej książce, która ukazuje się już po jego śmierci, pozostawił nam swoje ostatnie próby odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?Wydawnictwo Zysk i S-ka, https://sklep.zysk.com.pl/
Dlaczego Hawking wzbudza w nas zachwyt i miłość? (…) Dlatego, panowie, że Hawking wielkim fizykiem był! I cokolwiek wyjdzie spod jego pióra – my kupimy i przeczytamy. Tak – parafrazując w „nieco” zmienionej postaci Gombrowicza, można wytłumaczyć powstanie książki „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”. Przypomina ona bowiem serię pytań, jakie lubimy zadawać osobom, które lubimy i które uznajemy za autorytet. Trochę jak ulubione, coroczne: „baco, jaka będzie w tym roku pogoda?”. Ale czy to źle świadczy o tej publikacji? Nie, wcale nie.
„Krótkie odpowiedzi…” jest dokładnie tym, na co wskazuje tytuł. To zbiór króciutkich pytań, na odpowiada znany i ceniony fizyk (nie bójmy się napisać: „fizyk-celebryta”, bo Hawking wcale nie uważał takiego tytułu za obrazę, a wręcz przeciwnie). Odpowiada na nie oczywiście już zza grobu, bo ten wspaniały popularyzator nauki i fascynujący człowiek nie żył już, gdy książka została wydana, ale przyglądając się jego wcześniejszym dokonaniom należy zaznaczyć, że nie takie już rzeczy ma na swoim koncie.
W książce znajdują się przede wszystkim pytania powiązane z fizyką, ale niektóre łączą się z tą dziedziną nauki raczej luźno. Bo mamy tu zarówno klasyczne zagadnienia związane z czarnymi dziurami, będącymi niejako specjalnością Hawkinga, jak i pytania dotyczące podróży w czasie, kolonizacji kosmosu czy kształtowania przyszłości planety. W książce znajdują się jednak również pytania dotyczące istnienia lub nieistnienia Boga oraz obecności lub nieobecności innych cywilizacji we wszechświecie. Na wszystkie te zagadnienia Hawking odpowiada jak zawsze – w sposób zwięzły oraz interesujący, uwzględniając nie tylko dane fizyczne, ale też własne przemyślenia i doświadczenia życiowe.
„Krótkie pytania…” jest więc takim książkowym łakociem. Raczej pralinką, niż całą tabliczką czekolady, bo to lekturka szybka, dość krótka i lekka (nie w sensie merytorycznym, lecz narracyjnym). Ale bardzo satysfakcjonująca. Myślę, że sprawdzi się szczególnie u dwóch typów czytelników. Pierwszy z nich to osoby, które słyszały, że istnieje coś takiego jak czarna dziura i znają nazwisko Hawkinga, ale nie wiedzą, czy wejście do tej króliczej nory jest dla nich, nie wiedzą, czy złapią bakcyla fizyki. Dla nich ta książka będzie niczym aperitif i powinni po niej zechcieć sięgnąć po więcej. Druga grupa czytelników to te osoby, które mają już wszystkie książki popularno-naukowe dotyczące fizyki, ale wciąż obsesyjnie pragną zapełniać swoją biblioteczkę. Dla nich „Krótkie pytania…” będzie raczej wisienką na torcie, malutkim trofeum, które może nie wniesie wiele nowej wiedzy do ich życia, ale z całą pewnością sprawi sporo przyjemności.
Polecam tę ciekawą i zwięzłą książeczkę obu typom czytelników!