Baner z okładką książki Odkrywanie Przeszłości. Wprowadzenie do archeologii

Odkrywanie Przeszłości. Wprowadzenie do archeologii

Autor: Wendy Ashmore, Robert J. Sharer

  • Tłumaczenie: Wojciech Rak
    Tytuł oryginału: Discovering Our Past: A Brief Introduction to Archaeology
    Seria/cykl wydawniczy: –
    Wydawnictwo: Avalon
    Data wydania: 2008
    ISBN 978-83-60448-60-1

  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: miękka
    Liczba stron: 350

Prezentowana książka to krótkie wprowadzenie do technik, metod i ram teoretycznych współczesnej archeologii. Książka ma charakter podręcznika, w którym wszystkie metody i teorie archeologii zostały omówione równolegle – na rozsądnym poziomie szczegółowości. Przykłady i studia przypadków zostały dobrane z zachowaniem równowagi geograficznej i czasowej, i zaczerpnięte zarówno ze stanowisk badawczych Starego, jak i Nowego Świata. z noty wydawcy

Książka jest kompendium wiedzy o najważniejszych zagadnieniach związanych z archeologią. Jej autorami jest dwójka znanych, amerykańskich archeologów i antropologów specjalizujących się w archeologii prekolumbijskiej i metodologii badań.

Archeologia to dziedzina nauki zajmująca się odległą przeszłością człowieka: rozwojem materialnych i duchowych aspektów kultury, relacji społecznych i ekonomicznych, kształtowaniem się państwowości i wymianą idei a także sposobami przetrwania i przystosowywania się człowieka do różnych warunków środowiskowych. Autorzy publikacji rozpoczynają od historii tej fascynującej dziedziny, prowadząc następnie czytelnika do najważniejszych nurtów i teorii badawczych, stosowanych we współczesnej nauce. Kolejną cześć książki stanowi omówienie technik i procedur wykopaliskowych oraz dokumentacyjnych a także metod poszukiwania i datowania stanowisk i zabytków archeologicznych. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone są interpretacji wyników wykopalisk archeologicznych oraz dzisiejszym problemom ochrony dziedzictwa przeszłości. Autorzy zwracają także uwagę na znane z nieodległej historii zjawisko wykorzystywania odkryć archeologicznych w budowaniu różnego typu ideologii a także wskazują na potrzebę ścisłej współpracy w ludnością badanych terenów i kształtowania w adeptach archeologicznej sztuki, poczucia odpowiedzialności i zasad etyki zawodowej.

Doskonałym uzupełnieniem pozycji jest słownik pojęć przygotowany przez znakomitych, polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoda jedynie, że ogranicza się on do archeologii prekolumbijskiej obu Ameryk. Całość stanowi bardzo wartościowe opracowanie, przydatne zarówno dla osób bardziej zaznajomionych z tą dziedziną nauki jak i tych, które swoją przygodę z odkrywaniem przeszłości zamierzają dopiero rozpocząć.

Książka jest przeznaczona dla młodego i dorosłego czytelnika. Choć została napisana wciągającym i przystępnym językiem, trzeba zaznaczyć, że jej niewielkim mankamentem jest sporadyczne używanie przez autorów pojęć i określeń, które nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe. Nie wpływa to jednak na wysoką ocenę na jaką zasługuje ta pozycja.

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo:
Format:
Wartość merytoryczna
Atrakcyjność treści
Poziom edytorski
OVERALL
Jedna z najlepszych w ostatnich latach publikacji poświęconych nauce, która budzi emocje i przyciąga swoją tajemniczością miliony ludzi na świecie. Rzetelny wykład o powstaniu i rozwoju archeologii oraz jej współczesnym obliczu. Jeśli kochasz przeszłość musisz przeczytać tę książkę!

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content