Autor: Beata Kenig
-
Wydawnictwo: Fundacja Wega
Konsultacja merytoryczna: dr hab. inż. Paweł Perkowski, prof. dr hab. Grzegorz Karwasz
Data wydania: 2018 (wydanie II uzupełnione)
ISBN: 978-83-948897-3-9 -
Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 100
„O kosmosie słów kilka…” to krótka historia astronomii i astrofizyki opowiedziana poprzez przedstawienie sylwetek 26 astronomów i astronomek, żyjących w różnych epokach, od XVII wieku do czasów współczesnych. Z książki dowiemy się, m.in., co to są Prawa Keplera; dlaczego planety nie wypadają ze swoich orbit; dlaczego gwiazdy świecą; z jakich pierwiastków składa się Wszechświat i jak one powstały; co to jest ciemna materia, i wiele innych.z opisu wydawcy
Czasem przypadkiem wpada człowiekowi w ręce książka, na którą normalnie pewnie nie zwróciłby uwagi. W moim przypadku tak właśnie było z „O kosmosie słów kilka, czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach” Beaty Kenig. Przyznam, że początkowo zdawało się, że moje obawy potwierdzą się. Ot, kolejna książeczka o podstawach astronomii i astrofizyki. Pierwsza jej cześć poświęcona jest właśnie przedstawieniu fundamentalnej wiedz na temat budowy Wszechświata. Dla każdego czytelnika książek popularnonaukowych z kilkuletnim choćby stażem wieje tu nudą. Co innego naturalnie w przypadku nowicjuszy, których Beata Kenig może skutecznie złapać na wędkę, bardzo przystępnie opowiadając o tych podstawach astronomii.
Zdecydowanie ciekawej robi się dalej. Opisana powyżej część jest tak naprawdę wstępem do 26 krótkich życiorysów postaci, które w rozwoju astronomii odegrały bardzo ważne role. Dwie, czasem trzy strony o Keplerze, Heweliuszu czy Einsteinie to żałośnie mało, prawda? A jednak osobom stawiającym w astronomii pierwsze kroki zupełnie wystarczy! Siła książki Beaty Kenig leży bowiem gdzie indziej. Obok mężczyzn, którzy rewolucjonizowali nasz obraz Wszechświata przedstawia ona również sylwetki kobiet-naukowców. Heweliusz występuje tu u boku swej żony Elżbiety Koopman, a William Herschel siostry Caroline. Nie zabrakło oczywiście i takich postaci jak Henrietta Leavitt czy Vera Rubin. Na kartach książki pojawia się również noblista Richard Feynman, który zapewne pierwszy raz w historii Wszechświata stanowi tu tylko przypis do swej siostry Joan. Obecność w tym zacnym gronie Aleksandra Wolszczana nikogo oczywiście nie powinna zdziwić, ale godne pochwały jest to, że autorka, tam gdzie to możliwe, prezentuje pokrótce różne polskie wątki związane z omawianymi naukowcami.
Książeczka jest bogato ilustrowana, zarówno w rysunki, które wyszły spod ręki Katarzyny Herman-Janiec i Roberta Keniga , jak i liczne kolorowe zdjęcia. Na koniec warto podkreślić, że dochód ze sprzedaży książki zasila Fundację Wega, działającą na rzecz promocji nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Jeśli nie wiecie nic o astronomii, albo chcecie znaleźć książkę, która może zainteresować tą dziedziną wiedzy dzieci i młodzież, „O kosmosie słów kilka…” to świetna propozycja.
„O kosmosie słów kilka…” Beaty Kenig to niepozorna, ale świetna książeczka o astronomii przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Wprowadza ona nie tylko w podstawy tej dziedziny wiedzy, ale co ważniejsze pokazuje, że w historii nauki to nie tylko świat mężczyzna, ale że doniosłą rolę odegrały również – często marginalizowane – kobiety.
Wydawnictwo: Fundacja Wega
Format: papierowy