Ogień

Dźwięk trawionego drewna i strzelających iskier. Widok kłębiącego się dymu, odbijające się w oczach tańczące płomienie i uczucie rozgrzewających się do czerwoności policzków. Ognisko kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem, przyciąga. Ale nie każdy potrafi zapanować nad roznieconym żywiołem. Książka Thomasa Svardala „Ogień” daje praktyczne wskazówki na temat rozpalania ogniska i inspiruje do bycia przy nim razem niezależnie od miejsca i pogody. Premiera bogato ilustrowanego przewodnika już 14 marca.

Podczas wycieczki dzieci wszędzie pełno. Biegają, wyładowują niespożyte zapasy energii, pokrzykują. Ale po zapadnięciu zmroku i rozpaleniu ogniska wszelka aktywność cichnie. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu. W centrum uwagi jest płomień, a najważniejszą rzeczą staje się bycie razem w tym szczególnym momencie. Ognisko przyciąga ludzi z ogromną siłą. Siedzenie przy płomieniach i dzielenie się tym samym źródłem ciepła sprzyja narodzinom poczucia wspólnoty.

Kiedy widzę suchy kłębek mchu, zastanawiam się, czy mógłbym na nim ugotować świetną kawę. Gdy już opanujesz sztukę palenia ognisk świat, albo przynajmniej przyroda, nie będzie już nigdy tym samym. Zostaw w domu turystyczną kuchenkę, zapakuj suchą korę z brzozy i paczkę zapałek i ruszaj w teren. Podczas przygotowywania ogniska nie spiesz się. Spójrz na cały ten proces tak, jakby był darmową godziną terapii. Pozwól sobie na tę spokojną chwilę, wpatruj się w płomienie i zastanów nad dniem, a może całym życiem. Mam nadzieję, że wypełni cię wtedy ten spokój, który ja znajduję, gdy myśli mogą szybować swobodnie i bez przeszkód. Powodzenia! [fragment książki]

Ognisko działa na ludzi hipnotyzująco. Wpatrujący się w nie mają w sobie pewien szczególny spokój. Daje ono ciepło nie tylko ciału, ale także duszy. Płomień jest jak przyjaciel, pomaga pokonać strach i mrok. Ma również ogromną wartość terapeutyczną. Wycisza aktywność mózgu, zapewnia spokój potrzebny do przetrawienia wspomnień i refleksji. I w przeciwieństwie do pośpiechu sprzyja uwalnianiu się od stresu. Ogień jednocześnie rozgrzewa i parzy, buduje i niszczy, pobudza i koi. Ten nieprzewidywalny żywioł kojarzy się ludziom z dziką, nieokiełznaną naturą, a ogrzewające płomienie z przyjemnym spędzaniem czasu w gronie bliskich. Jest łącznikiem w wytwarzaniu się więzi międzyludzkich. Chwila rozpalenia ognia to ważny moment. Gdy już płonie, wokół spotykają się ludzie, bo daje on ciepło, poczucie bezpieczeństwa, jedzenie i niezapomniane historie.

Thomas Svardal czerpiąc z własnego doświadczenia daje w „Ogniu” bezcenne wskazówki dotyczące sposobów na stworzenie wyjątkowej atmosfery z ogniskiem w roli głównej. Udziela praktycznych porad dotyczących dobrego i bezpiecznego usytuowania ogniska, rodzajów rozpałek, omawia dwadzieścia trzy typy ognisk do różnych zastosowań. Z dala od cywilizacji, w każdych warunkach atmosferycznych i podczas dowolnej pory roku. Książkę wyróżniają wyjątkowe zdjęcia ognisk, a także specjalny rozdział poświęcony sztuce fotografii ogniska z cennymi wskazówkami dotyczącymi m.in. światła, tła i sprzętu.

Thomas Svardal to od dzieciństwa prawdziwy miłośnik natury. Dorastał łowiąc pstrągi w strumieniach pośród gór i lasów. Kiedy nie wyrusza na piesze wycieczki, pracuje jako analityk finansowy w banku Nordea.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content