Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe

Autor: Jean des Cars

  • Tytuł oryginału: La saga des reines
    Tłumaczenie: Krystyna J. Dąbrowska
    Wydawnictwo: Muza
    Data wydania: 2014
    ISBN: 978-83-7758-707-2
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: twarda
    Liczba stron: 336
Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie.z opisu wydawcy

Jak napisał autor w przedmowie do swojej pracy: „Historia bywa niekiedy zdominowana przez kobiety” i dlatego głównym tematem jego książki są właśnie one – kobiety, które odegrały znaczącą rolę w historii naszego kontynentu: królowe, cesarzowe, samodzielne władczynie, jak i żony władców, mające realny wpływ na losy państw i narodów.

Książka składa się z dwunastu opowieści – każda o innej postaci. Królowe opisane są w porządku chronologicznym, od rządzącej w XVI wieku Katarzyny Medycejskiej – władczyni znanej z bezlitosnych czystek swoich przeciwników, do czasów Elżbiety II – królowej, która od ponad sześćdziesiu lat dźwiga na swych skroniach koronę królowej Anglii. Taki układ książki to jej wielka zaleta, bo poprzez losy poszczególnych władczyń możemy zobaczyć jak zmieniał się świat, jak zmieniały się monarchie i stosunek do nich zwykłych ludzi.

Jean des Cars opisując swoje bohaterki podkreśla ich cechy charakteru, które sprawiły, że zostały najpotężniejszymi kobietami swoich czasów, ale też stara się w nich odnaleźć kobiecość, matczyną wrażliwość czy namiętność kochanki. Autor nie waha się również wytykać im błędów, czy słabostek, które sprawiają, że oprócz wielkich imperatorek i władczyń widzimy w nich zwykłych ludzi. Znane, kochane, ale i często znienawidzone, musiały się zmagać z dworskimi intrygami, czy konwenansami, które nie były zgodne z ich osobowością. I jak się niejednokrotnie okazuje, ciężkie było życie królowej…

Książka niewątpliwie wciąga w miarę czytania. Poznajemy smutne losy Marii Antoniny, bezkompromisowość Krystyny – królowej Szwecji, polityczne umiejętności królowych Wielkiej Brytanii – Elżbiety I i Wiktorii, spontaniczność Sisi i ciężkie życie ostatniej cesarzowej Austrii – Zyty. Jak napisał Wiktor Hugo „kobieta ma wyjątkową władzę, na którą składa się rzeczywista siła i pozorna słabość”. I o tym jest ta książka…

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format:

Author

Historyk, doktor nauk humanistycznych, specjalizuje się w średniowieczu i historii II wojny światowej. Pracownik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Koordynator projektu „Archiwum Pełne Pamięci” w poznańskim oddziale IPN. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki pt. „Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek”. Recenzent książek historycznych, edukator i popularyzator historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content