Prefabrykowane uniwersum: antyczne reminiscencje i konwencje epiki filmowej w Gwiezdnych Wojnach

Autor: Ryszard Piętka 

  • Wydawnictwo: Contact
    Seria wydawnicza: Xenia posnaniensia
    Data wydania: 2017
    ISBN:978-83-08-06110-7
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: miękka
    Liczba stron: 23
Wykład Radosława Piętki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) dotyka fascynującej tematyki recepcji antyku w świecie pop-kultury. Analizując antyczne reminiscencje w sadze George’a Lucasa Gwiezdne wojny z jednej strony wskazuje na ich funkcjonowanie w popkulturowej rzeczywistości, a z drugiej na przemiany i uproszczenia starożytnych toposów dostosowywanych do współczesnych gustów, ale także erudycji (lub jej braku). Opracowanie jest interesującym materiałem nie tylko dla badaczy antyku i jego recepcji, ale także dla antropologów, kulturoznawców i specjalistów w dziedzinie mediów.z opisu wydawcy

Trudno znaleźć dzieło we współczesnej pop-kulturze, które miałoby taki wpływ na nią jak Gwiezdne Wojny. Mimo, że właśnie mija 40 lat od premiery Nowej Nadziei, to film ciągle jest rozpoznawalny, a kolejne pokolenia fanów wciąż wciąga saga poświęcona losom odległej Galaktyki. A przecież jakże często popularność kolejnych filmów, które wydawały się być nowymi eposami przemija. Tak jest z m.in. z Matrixem, czy Star Trekiem, coraz mniejsze zainteresowanie wzbudza nawet Władca Pierścieni. Star Wars nadal są rozpoznawalne i dorasta kolejna generacja, dla której ta seria jest ulubionym filmowym uniwersum (albo jednym z ulubionych). Nic więc dziwnego, że Star Wars interesuje także naukowców. Można bez trudu odnaleźć na rynku czytelniczym prace poświęcone fizykce w Gwiezdnych Wojnach, lub licznym kulturowym aspektom tej kosmicznej sagi.

Temu właśnie poświęcona jest też książkowa wersja wykładu, którego autorem jest poznański filolog klasyczny R. Piętka. W krótkim tekście, który ma rozmiar artykułu opowiada on o nawiązaniach do antyku jakie można odnaleźć w sadze Star Wars. Oczywiście powiedzmy sobie od razu szczerze – nawiązań, które może odnaleźć historyk czy filozof, ewentualnie filolog klasyczny. Zapewne sam G. Lucas nie wie, że wiele z jego pomysłów wygląda na nawiązania do antyku. Od rozważań o Bohaterze o tysiącu twarzy Campbella, przez szukanie podobieństw między Coryscant a Rzymem z czasów cesarstwa, czy między stoicką pneumą, a Mocą, lub opowieścią Prodikosa o Heraklesie, a słowami mistrza Yody o Mocy. Zapewne wiele z tych podobieństw było przypadkowych i niezamierzonych, ale też trzeba przyznać, że szukanie takich odniesień jest dodatkową frajdą dla wykształconego humanisty, który nawet w – wydawałoby się zwykłej – Space Operze potrafi znaleźć wyrafinowane kulturowo tropy.

Książeczka ta jest bardzo niewielkich rozmiarów. Jest to zgodne z konwencją serii, w której się ukazała. Ta seria Xenia Posnaniensia jest zapisem wykładów, które wygłaszane są w Instytucie Historii UAM. Pierwszy zeszyt z tej serii ukazał się w 1993 roku. Do tej chwili ukazało się już ponad 60 wykładów, w trzech seriach. Początkowo redaktorami ich byli L. Mrozewicz i S. Zawadzki, następnie L. Mrozewicz i M. Musielak, a obecnie M. Musielak, K. Balbuza, K. Królczyk, A. Tatarkiewicz. Poza Poznaniem niezbyt łatwo jest kupić kolejne tomy z tej serii. Szkoda, bo naprawdę warto…

Kategorie wiekowe: , ,
Wydawnictwo:

Author

doktor habilitowany historii w zakresie historii starożytnej i adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej Uniwersytetu w Białymstoku. Autor książek "Konsolidacja Cesarstwa Rzymskiego za panowania Aureliana 270-275" (wyd. Avalon, 2007) i Jowisz, Jahwe i Jezus. Religie w Historia Augusta (wyd. Sub Lupa, 2015)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content